Redakcja Polska

Jacek Saryusz-Wolski o Nord Stream 2: presja ma sens

01.05.2020 15:11
Presja ma sens - tak europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski skomentował doniesienia o tym, że niemiecki regulator odrzucił wniosek Nord Stream 2 dotyczący wyjęcia spod unijnego prawa. Doniósł o tym w piątek dziennik "Handelsblatt" w wersji internetowej. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza, po rozmowach z ekspertami informowała, że Nord Stream 2 i zwolennicy tej inwestycji w Niemczech zabiegają o derogację i wykorzystywanie do tego pandemii koronawirusa.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiPR24/DK

- Długo toczyły się starania. Chcieli udowodnić, że nieukończony gazociąg jednak jest ukończony i tu stosowano różnego rodzaju kruczki prawne. My żeśmy sygnalizowali, ci którzy Nord Streamowi się przeciwstawiają, że ten (...) numer nie przejdzie. Były wysyłane bardzo wyraźne sygnały, że zostanie to oprotestowane przez Polskę, polskie przedsiębiorstwa. No i okazało się w doniesieniach Handelsblatt, że z tego pomysłu się wycofano. Ta presja miała sens, bo jednak po drugiej stronie uznano, że byłoby to zbyt ryzykowne i zbyt politycznie kosztowne. Dobra nasza - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Objęcie Nord Stream 2 znowelizowaną dyrektywą gazową oznacza utrudnienia i podwyższenie kosztów całej inwestycji. Dyrektywa dopuszcza wyjątki, ale wyłączone spod niej mogą być tylko te gazociągi, których budowa została ukończona przed 23 maja ubiegłego roku, a Nord Stream 2 tego warunku nie spełnia. - Wtedy Nord Stream 2 ukończony był w zaledwie 40 procentach i nie miał wszystkich pozwoleń, bo brakowało pozwolenia z Danii - mówił niedawno brukselskiej korespondentce Polskiego Radia ekspert do spraw energetyki profesor Alan Riley.

Przeciwko jakimkolwiek wyłączeniom protestowało też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, w niedawnej rozmowie z Beatą Płomecką podkreślił, że jeśli Gazprom chce działać na europejskim rynku, to musi podlegać tym samym regułom co inne europejskie spółki, na przykład PGNiG. - Wyłączenie Nord Stream 2 spod prawa europejskiego jest zamiarem strony rosyjskiej, czyli podmioty niemieckie, instytucje niemieckie chcą wyraźnie reprezentować interesy rosyjskie i nam się to nie podoba - powiedział Jerzy Kwieciński. Zapowiedział też interwencję w Komisji Europejskiej w tej sprawie.


IAR/dad

Kolejny przełom w badaniach polskich naukowców nad koronawirusem

01.05.2020 11:53
Kolejny kluczowy dla działania wirusa SARS-CoV-2 enzym jest bardzo podobny do enzymu znanego z SARS-CoV-1 – właśnie ogłosił prof. Marcin Drąg z zespołem. A to znaczy, że badania tego enzymu wykonane w ramach epidemii SARS można będzie zastosować w poszukiwaniu leku na COVID-19.

Niemcy: kolejna porażka konsorcjum "Nord Stream 2"

01.05.2020 14:31
Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur) odrzuci wniosek konsorcjum "Nord Stream, 2", aby budowany przez nie gazociąg został wyłączony spod unijnych przepisów. Poinformował o tym dziś dziennik "Handelsblatt" w wersji internetowej. Szczegółowe informacje na ten temat dziennik poda w poniedziałkowym wydaniu gazety.