Redakcja Polska

"Tagesspiegel": Europa Wschodnia, z Polską na czele, zyskuje na znaczeniu

19.02.2023 14:22
Wojna na Ukrainie stopniowo zmieniła równowagę w UE - partnerzy ze Wschodu zyskują na znaczeniu, z Polską na czele. Zwyczajowa dominacja Francji i Niemiec wydaje się maleć – pisze w podsumowaniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa portal dziennika "Tagesspiegel".
Na zdjęciu z 17.02.2023 kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w w Monachium w trakcie 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa
Na zdjęciu z 17.02.2023 kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w w Monachium w trakcie 59. Monachijskiej Konferencji BezpieczeństwaJakub Szymczuk/KPRP

Polski prezydent Andrzej Duda i mieszkańcy Europy Wschodniej wzywają do bardziej energicznego wsparcia dla Ukrainy, tymczasem Olaf Scholz i Emmanuel Macron wahają się – zauważył "Tagesspiegel".

Prezydent USA Joe Biden w najbliższy wtorek odwiedzi Polskę, gdzie wygłosi mowę z okazji pierwszej rocznicy wojny w Ukrainie. Biden pominie w swej podróży Paryż i Berlin, a w Warszawie spotka się z krajami Bukaresztańskiej Dziewiątki - sojusznikami tworzącymi wschodnią flankę NATO.

"To USA, a także Polska i inni sojusznicy na Wschodzie, mogą mieć większy wpływ na cele wojenne – nie wspominając o Wielkiej Brytanii, gdzie prezydent Polski Andrzej Duda zabiegał o poparcie dla wsparcia militarnego dla Ukrainy, zanim przybył do Monachium" – dodał "Tagesspiegel".

Węgry "czarną owcą"

Jak zauważyła gazeta, "sojusznicy na Wschodzie, z wyjątkiem Węgier, chcą zwycięstwa Ukrainy. Biden także". Natomiast Scholz i Macron trzymają się bardziej zachowawczego tonu: "Rosja nie może wygrać, Ukraina nie powinna przegrać".

Podczas konferencji w Monachium Macron wypowiedział się jednak bardziej stanowczo, niż Scholz. "Stanowczo potępił agresję Putina, bo Zachód powinien robić więcej, aby Ukraina mogła poprowadzić kontrofensywę i wymusić negocjacje na swoich warunkach. Odrzucił leniwe kompromisy. Europa nie może być naiwna, to nie jest moment na dialog z Rosją" – podkreślił "Tagesspiegel". Scholz powtórzył jedynie to, co mówił już wcześniej – o konieczności wspierania Ukrainy „tak długo i tak szeroko, jak to konieczne” i o unikaniu eskalacji, co wyraża niemieckie lęki.

"Oczywiście wszyscy politycy twierdzili, że zgadzają się z USA. Jednak wydaje się, że Polska jest teraz nieco bliżej Bidena niż Niemcy. Dlatego występuje bardziej pewna siebie" – podsumował "Tagesspiegel". 

PAP/dad

Polskie wsparcie dla Ukrainy. Zdecydowana większość badanych dobrze ocenia politykę rządu

19.02.2023 11:13
80,4 proc. badanych dobrze ocenia politykę rządu na arenie międzynarodowej ws. wsparcia Ukrainy - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. 11 proc. respondentów jest przeciwnego zdania.

Pierwszy gazowiec z dostawami LNG dla Grupy Orlen w drodze z USA do Polski

19.02.2023 12:36
Z terminalu Sabine Pass w Stanach Zjednoczonych wyruszył do Polski pierwszy z ośmiu gazowców, które będą realizować dostawy LNG dla Grupy Orlen - poinformowało w niedzielę PGNiG należące do Grupy Orlen. Statek wiezie do Polski ok. 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego.

Chętnie wypoczywamy na Malcie. W 2022 poleciały tam 143 tysiące Polaków

19.02.2023 13:40
143 tys. Polaków wypoczywało w 2022 roku ma Malcie, to o blisko 30 tys. więcej niż przed pandemią - poinformowała Maltańska Organizacja Turystyczna. Polska jest piątym krajem pod względem liczby turystów, którzy odwiedzili w ub.r. Maltę.