Szef polskiej dyplomacji podczas wspólnej konferencji prasowej powiedział, że Polska razem z Estonią wspólnie wspierają Ukrainę oraz pracują nad stworzeniem trybunału, który osądzi zbrodniarzy wojennych. Nasze kraje zgadzają się także w sprawie dalszego zaostrzania sankcji wobec Rosji.
Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli w Brukseli 11. pakiet sankcji przeciw Rosji. Rau podkreślał, że był to pakiet długo wyczekiwany.
00:36 ra1.mp3 Zbigniew Rau o 11. pakiecie sankcji wobec Rosji po agresji na Ukrainę (IAR)
- Spodziewaliśmy się, że zostanie on przyjęty najpóźniej miesiąc temu, ale cóż - cieszymy się, że został przyjęty teraz. Patrzymy na ten pakiet przez pryzmat naszych własnych oczekiwań - mówił.
Ocenił, że wiele z nich zostało w tym pakiecie zawartych, w tym kwestie dotyczące przeciwdziałania obchodzeniu dotychczas przyjętych sankcji. Podkreślał, że Polskę cieszy też uwzględnienie jej postulatów dotyczących zakazu wykorzystywania rosyjskich przyczep i zakazu importu ropy w północnym odcinku rurociągu Przyjaźń.
00:34 ra.mp3 Zbigniew Rau o nieuregulowanych postulatach sankcyjnych (IAR)
Kara za zbrodnie na Ukrainie
Szef MSZ zwrócił też uwagę na wspólne stanowisko, że sprawcy wszystkich zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie lub przeciw Ukrainie powinni ponieść odpowiedzialność karną.
- Jesteśmy zdeterminowani by dalej nieść pomoc wobec tego kraju, chcemy również aktywnie włączać się w proces odbudowy - powiedział Zbigniew Rau.
Perspektywa dołączenia do NATO
Szef estońskiej dyplomacji powiedział, że w trakcie rozmów pojawił się temat zbliżającego się szczytu w Wilnie. Jak wskazał Margus Tsahkna, państwa sojuszu do tego czasu powinny osiągnąć porozumienie w kwestii dołączenia Ukrainy do NATO w przyszłości.
- To bardzo ważne, żebyśmy osiągnęli porozumienie w ramach NATO oraz wysłali Ukrainie jasny sygnał, że jest dla niej miejsce w sojuszu. Będziemy pracować nad takim porozumieniem. Musimy dalej wspierać Ukrainę militarnie oraz politycznie. Jedyne akceptowalne rozwiązanie tego konfliktu to zwycięstwo Ukrainy na jej warunkach - powiedział szef estońskiego MSZ.
Polskie zaangażowanie
Szef estońskiej dyplomacji podziękował również Polsce za wsparcie wojskowe oraz za uczestnictwo polskiego lotnictwa w misji Baltic Air Policing, która strzeże nieba nad państwa bałtyckimi.
Była to pierwsza wizyta Margusa Tsahkny jako szefa estońskiego MSZ w Warszawie.
IAR/PAP/PolskieRadio24.pl/dad