Redakcja Polska

Parlament Europejski naciska na Hiszpanię ws. odpolitycznienia wymiaru sprawiedliwości

22.10.2023 16:31
Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego (JURI) w projekcie corocznego sprawozdania na temat praworządności wzmocniła presję na rząd Hiszpanii, aby odpolitycznił wymiar sprawiedliwości - pisze w niedzielę "El Mundo".
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiShutterstock/Alexandros Michailidis

JURI sprzeciwiła się także objęciu amnestią lub zmniejszeniem kar dla osób skazanych za sprzeniewierzenie środków publicznych.

Do dokumentu mogą zostać wniesione poprawki ze strony grup parlamentarnych, ale sam tekst zwykle nie ulega większej zmianie - podkreślił dziennik.

JURI zaapelowała o przeprowadzenie w Hiszpanii reform legislacyjnych w celu "zwiększenia niezależności najwyższego organu władzy sądowniczej - Naczelnej Rady Sądownictwa (CGPJ), aby co najmniej połowę jej członków wybierali sami sędziowie".

Drugie zalecenie

Drugim zaleceniem jest wstrzymanie tzw. drzwi obrotowych. JURI wezwała rząd w Madrycie do wdrożenia przepisów prawnych, uniemożliwiających byłym ministrom zajmowania kierowniczych stanowisk w sądach wyższej instancji i prokuraturze, chroniąc w ten sposób niezależność tych instytucji.

W Hiszpanii Dolores Delgado została mianowana prokuratorem generalnym zaraz po odejściu ze stanowiska ministra sprawiedliwości.

Komisja opowiedziała się także za utrzymaniem kar za przestępstwo defraudacji środków publicznych. W sprawozdaniu zwróciła się do KE o wywarcie większej presji na kraje obniżające poziom ochrony przed tą formą korupcji.

Klincz polityczny wpływa na sądownictwo

W Hiszpanii odnowienie składu Naczelnej Rady Sądowniczej CGPJ jest zablokowane od grudnia 2018 r. ze względu na klincz polityczny.

Członkowie CGPJ są wybierani na 5-letnią kadencję przez Kongres Deputowanych większością trzech piątych głosów, czego nie mogła zdobyć lewicowa koalicja rządząca - do tego potrzebowała poparcia największej partii opozycyjnej, prawicowej PP. Pomimo wygaśnięcia mandatu CGPJ nadal pełni swoje obowiązki, ale w ograniczonym stopniu, np. nie może powoływać nowych sędziów do Sądu Najwyższego.

Lewicowy rząd Pedro Sancheza odrzucał propozycję PP, aby zreformować system wyboru sędziów do CGPJ, aby 12 sędziów było wybieranych w bezpośrednim głosowaniu z otwartej listy przez samych sędziów, a nie - jak dotychczas - w drodze porozumienia politycznego. Zdaniem prawicowej PP, w ten sposób zostałby spełniony unijny wymóg, aby co najmniej 50 proc. sędziów było wybieranych wyłącznie przez sędziów. Zgodnie z propozycją, ośmiu pozostałych sędziów miałoby być wybieranych przez Kongres Deputowanych i Senat.

Obecnie 20 członków CGPJ jest wybieranych większością 3/5 głosów przez Kongres Deputowanych i Senat - 12 z nich sędziowie tylko proponują, a pozostałych ośmiu wybierają bezpośrednio partie polityczne spośród prawników o uznanych kompetencjach.


PAP/dad


PAP/dad

Unijne sankcje na rosyjskie diamenty? Ruszają konsultacje KE z krajami członkowskimi

21.10.2023 10:40
Dziś po południu w Brukseli rozpoczną się konsultacje Komisji Europejskiej z unijnymi krajami w sprawie 12. pakietu sankcji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że konsultacje, zwane konfesjonałami, potrwają do jutra. Unia powraca do dyskusji na ten temat. Ostatni raz kraje 27-mki nałożyły restrykcje na Rosję za jej napaść na Ukrainę pod koniec czerwca.

Marcin Przydacz: plan federalizacji UE będzie przedmiotem sporu i dyskusji

21.10.2023 13:11
Plan federalizacji Unii Europejskiej na pewno będzie przedmiotem sporu i dyskusji. My, jako szeroko pojęty patriotyczno-konserwatywny obóz, będziemy stali na straży pierwotnego projektu UE, czyli państw funkcjonujących w ramach UE, a nie tworzenia jakiegoś superpaństwa - powiedział w sobotę w Polskim Radiu 24 prezydencki minister Marcin Przydacz.

Armia ukraińska rozstawiła na granicy z Białorusią 500 tysięcy min

22.10.2023 13:53
Armia ukraińska rozstawiła na granicy z Białorusią 500 tysięcy min przeciwczołgowych - oświadczył w wywiadzie dla agencji Ukrinform generał Serhij Najew, dowódca północnego zgrupowania ukraińskich sił zbrojnych.

Pierwsze wspólne ćwiczenia lotnicze USA i Japonii. Sojusznicy w regionie prężą muskuły

22.10.2023 15:22
Stany Zjednoczone i Japonia po raz pierwszy przeprowadziły wspólne ćwiczenia lotnicze w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. W manewrach uczestniczyły także wojska Korei Południowej.