Redakcja Polska

Unia dalej będzie wspierać Ukrainę. Kanclerz Niemiec krytykuje: dostawy broni "niewystarczające"

09.01.2024 18:02
Premier Belgii, kierującej pracami Unii, zadeklarował dalsze wspieranie Ukrainy. Alexander De Croo rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim w ramach przygotowań do szczytu, który odbędzie się 1 lutego w Brukseli. Na nim europejscy przywódcy mają uzgodnić pakiet finansowy dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro do 2027 roku.
Premier Belgii kierującej pracami UE deklaruje dalsze wspieranie Ukrainy
Premier Belgii kierującej pracami UE deklaruje dalsze wspieranie UkrainyShutterstock.com/Ruslan Lytvyn

Decyzja w tej sprawie miała zapaść pod koniec ubiegłego roku na grudniowym szczycie, ale nie było jednomyślności z powodu sprzeciwu Węgier. "Będziemy nadal zbliżać nasze gospodarki i ludzi, a Ukraina będzie robić postępy na drodze do akcesji do Unii. Jesteśmy z Wami teraz i w przyszłości" - napisał na portalu X premier Belgii Alexander De Croo.

Posłuchaj
00:39 12749671_1.mp3 Rosja atakuje Ukrainę irańskimi dronami Shahed nowego typu - informują niezależne serwisy internetowe. Więcej na ten temat Maciej Jastrzębski (IAR)

 

Scholz krytykuje: wsparcie Ukrainy za małe

Tymczasem kanclerz Niemiec Olaf Scholz skrytykował w poniedziałek kraje UE za "niewystarczające" dostawy broni dla Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją. Wezwał sojuszników do zwiększenia wsparcia militarnego dla tego kraju.

Występując na konferencji prasowej w Berlinie Scholz po raz kolejny zapewnił, że Niemcy będą wspierać Ukrainę "tak długo jak to będzie konieczne". Sholz oświadczył, że "niezależnie od tego jak duże jest wsparcie Niemiec, nie będzie ono wystarczające w dłuższej perspektywie dla zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa". - Dlatego wzywam sojuszników z Unii Europejskiej aby zwiększyli wysiłki na rzecz (wsparcia) Ukrainy. Planowane przez większość krajów członkowskich UE dostawy nie są wystarczające - podkreślił niemiecki kanclerz.

Berlin chce sprawdzania dostaw

Dodał, że Berlin zwrócił się do UE aby sprawdziła dokładnie jakie dostawy dla Ukrainy planują sojusznicy zastrzegając, że być może nie wszystkie są znane.

Kanclerz wyraził przekonanie, że na nadzwyczajnym szczycie Unii, planowanym na 1 lutego, kraje członkowskie uchwalą pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Reuter przypomina, że na grudniowym szczycie UE nie zdołano tego dokonać ze względu na sprzeciw Węgier.

Reuter zaznacza też, że Niemcy, w początkowych miesiącach rosyjskiej inwazji krytykowane za niewystarczającą pomoc dla Kijowa, obecnie są jednym z głównych źródeł tej pomocy, zarówno militarnej jak i finansowej. W końcu ub. r. Berlin zapowiedział podwojenie w 2024 r. wsparcia militarnego dla Ukrainy do wysokości 8 mld euro.


IAR/PAP/dad

Radosław Sikorski dla CNN: zwycięstwo Putina na Ukrainie byłoby katastrofą

09.01.2024 11:41
Zwycięstwo dyktatora Rosji Władimira Putina w wojnie na Ukrainie byłoby katastrofą - przede wszystkim dla Kijowa, ale też dla sąsiadów Ukrainy, Europy i całego systemu sojuszy USA - ocenił minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski w wywiadzie udzielonym w poniedziałek amerykańskiej stacji CNN.

Do Polski trafiło kolejnych 29 czołgów M1A1 Abrams i pojazdy M-ATV

09.01.2024 12:07
W Świnoujściu rozpoczął się rozładunek kolejnych 29 czołgów M1A1 Abrams, zakupionych dla Wojska Polskiego w USA. Wraz z czołgami przywieziono także 79 odpornych na wybuchy min pojazdów M-ATV - poinformowała Agencja Uzbrojenia.

Kijów zdobył tajne informacje o rosyjskim producencie dronów. Są warte 1,5 mld dolarów

09.01.2024 13:18
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) zdobył 100 GB tajnych danych jednej z najważniejszych firm rosyjskiego przemysłu obronnego, która produkuje m.in. drony Orłan.

Estonia: pierwsze w historii kraju ćwiczenia z ochrony dóbr kultury

09.01.2024 15:31
W Estonii rozpoczęły się dziś pierwsze w historii kraju ćwiczenia z ochrony dóbr kultury w czasie wojny - podaje estońskie ministerstwo obrony. Szkolenie potrwa do czwartku.