Redakcja Polska

"Le Monde": Polska powinna przejąć inicjatywę w kwestii Węgier wobec słabości Niemiec i Francji

11.07.2024 15:04
Inicjatywy podejmowane przez premiera Węgier Viktora Orbana, zarówno w Europie, jak i poza nią, są symptomem ogólnej dezorganizacji zachodniego przywództwa – ocenił francuski dziennik "Le Monde". W obliczu słabości Berlina i Paryża, to Polska powinna przejąć inicjatywę w kwestii węgierskiej – dodała gazeta.
Viktor Orban złożył wizytę w Moskwie, a następnie w Pekinie
Viktor Orban złożył wizytę w Moskwie, a następnie w PekinieFoto: PAP/EPA/TING SHEN / POOL

Dziennik przypomniał o ostatnich niezapowiedzianych podróżach Orbana do Kijowa, Moskwy i Pekinu w ramach samozwańczej "misji pokojowej", rozpoczętej dzień po objęciu 1 lipca przez Węgry półrocznej prezydencji w Radzie UE.

"Premier Węgier wykorzystuje słabość kilku zachodnich przywódców, by odgrywać rolę wichrzyciela, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią, a także w NATO" – skomentował "Le Monde".

Dziennik podkreślił, że UE brakuje "entuzjastycznych i konstruktywnych przywódców", a liderzy największych krajów Wspólnoty są uwikłani w sprawy wewnętrzne swoich państw. "Polska, przerażona próżnią polityczną w Berlinie i Paryżu, (stolicach) swoich dwóch głównych partnerów, powinna przejąć inicjatywę i potępić podwójną grę Węgier" – zaapelował "Le Monde".

"Mniej flegmatyczny"

Według dziennika Polacy są "mniej flegmatyczni niż ich koledzy ze starszych państw członkowskich" i "żałują, że nie powstrzymali węgierskiej prezydencji, którą (przejmą od Budapesztu) na początku 2025 roku". Jak zauważono, w Warszawie rośnie irytacja wobec działań Węgier, co przejawiło się w zwołaniu posiedzenia ambasadorów państw członkowskich przy UE w sprawie ostatnich podróży Orbana.

Podczas trwającej ponad dwie godziny wymiany zdań z węgierską prezydencją ambasadorowie 25 państw skrytykowali w środę Budapeszt za próbę prowadzenia polityki zagranicznej UE bez zgody i woli reszty stolic. Głosu nie zabrała jedynie Słowacja.

Posłuchaj
00:59 13087482_1.mp3 Węgierski premier nie przedstawi planu prezydencji na inauguracyjnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego nowej kadencji. Materiał Piotra Piętki (IAR)

 

IAR/PAP/dad

Szczyt NATO w Waszyngtonie. Sikorski: Ukraina na razie nie może liczyć na zaproszenie do NATO

10.07.2024 10:18
Panuje przekonanie, że Ukraina może wejść do NATO dopiero po wojnie, więc Ukraina nie będzie w pełni usatysfakcjonowana owocami szczytu - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Waszyngtonie, gdzie we wtorek rozpoczął się szczyt NATO.

Projekt Tarcza Wschód może stać się międzynarodowym programem

10.07.2024 16:56
Projekt Tarcza Wschód ma szansę stać się programem międzynarodowym. Rozmowy z partnerami z Unii Europejskiej w tej sprawie prowadzi obecnie kierownictwo resortu obrony - poinformował wiceszef MON Cezary Tomczyk w trakcie konferencji w Sztabie Generalnym poświęconej działaniom dotyczącym realizacji Tarczy Wschód.

F-16 są już w drodze na Ukrainę. NATO przekaże też pakiet pomocy wart 40 miliardów euro

11.07.2024 11:10
NATO ogłasza dalszą pomoc dla Ukrainy. Na szczycie w Waszyngtonie przywódcy podjęli decyzję o przekazaniu Kijowowi pakietu wsparcia o wartości co najmniej 40 miliardów euro. "To nie sprawi, że NATO stanie się stroną konfliktu, ale pomoże Ukrainie w podtrzymaniu swego prawa do samoobrony" - zapewnił szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że transfer myśliwców F-16 na Ukrainę trwa, a ukraińscy piloci będą nimi latać już tego lata. Maszyny pochodzą z Danii i Holandii.