W czwartek w Warszawie rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona, której pierwszym punktem było spotkanie z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Wspólne oświadczenia obu polityków po rozmowach ukazały pełną zgodność w kluczowych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa Europy, sytuacji na Ukrainie oraz walki z zagrożeniami hybrydowymi.
00:54 13365887_1.mp3 Ukraina musi być obecna przy każdych rozmowach dotyczących pokoju - mówili zgodnie w Warszawie premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron. O szczegółach - Sylwia BIałek (IAR)
- Jedynie trwały pokój na Ukrainie jest pokojem możliwym - podkreślił Emmanuel Macron. Prezydent Francji zaznaczył, że przyszłość tego kraju powinna być negocjowana przez samych Ukraińców, a wypracowane porozumienie musi zapewnić trwałe gwarancje bezpieczeństwa. Premier Tusk dodał, że wszelkie rozmowy pokojowe muszą być prowadzone z udziałem Ukrainy. - Każda propozycja musi być akceptowana także przez naszych przyjaciół w Kijowie - zaznaczył szef polskiego rządu.
Podczas rozmów pojawiła się również kwestia wsparcia militarnego i logistycznego dla Ukrainy. Tusk wyjaśnił jednak, że Polska na razie nie planuje wysyłania wojsk do tego kraju, podkreślając, że decyzje w tej sprawie będą podejmowane wyłącznie w Warszawie, w porozumieniu z ukraińskimi władzami.
Walka z dezinformacją i zagrożeniami hybrydowymi
Emmanuel Macron ostrzegał przed coraz częstszymi próbami destabilizacji sytuacji w Europie przez podmioty związane z Rosją. Jako przykłady manipulacji wymienił Mołdawię, Gruzję oraz ostatnie wydarzenia w Rumunii. - Musimy w Europie wzmocnić nasze działania związane z monitorowaniem sytuacji i zapewnić, by manipulowanie europejską cyberprzestrzenią nie było możliwe - oświadczył francuski przywódca.
Premier Tusk dodał, że Polska nie będzie tolerować ingerencji w procesy demokratyczne. - To wyborcy będą wybierali prezydentów w Polsce czy Francji, a nie Kreml przy pomocy swoich hybrydowych, bardzo agresywnych zachowań - podkreślił. Obaj liderzy zapowiedzieli intensyfikację współpracy w zakresie ochrony cyberprzestrzeni.
Nowy traktat i przyszłość relacji polsko-francuskich
Rozmowy Macrona i Tuska dotyczyły również finalizacji nowego traktatu o polsko-francuskiej przyjaźni, który ma zostać podpisany wiosną przyszłego roku w Nancy. Dokument ma umacniać współpracę obu krajów w dziedzinach gospodarki, obronności i polityki europejskiej.
- Polska i Francja są jak jedna drużyna w takich kwestiach jak: bezpieczeństwo i konkurencyjność Europy, sytuacja w Ukrainie po rosyjskiej napaści czy działania na rzecz sprawiedliwego pokoju w Ukrainie - podsumował premier Tusk. Macron, z kolei, zaznaczył, że rola Polski jako jednego z kluczowych partnerów Francji w Europie jest nie do przecenienia.
Dalsze plany wizyty Macrona
Po spotkaniu z Tuskiem francuski prezydent udał się na rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. W agendzie wizyty znalazły się również kwestie dotyczące polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz wspólnego sprzeciwu wobec unijnej umowy z Mercosurem. Pałac Elizejski poinformował, że rozmowy będą dotyczyły także rozwoju francusko-polskiej współpracy gospodarczej i militarnej.
Wizyta Macrona w Warszawie jest kolejnym krokiem w zacieśnianiu relacji polsko-francuskich w obliczu wspólnych wyzwań stojących przed Europą. Oba kraje podkreślają jedność w dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.
IAR/PAP/dad