Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki: gazoport, Baltic Pipe i tunel w Świnoujściu pokazują czym jest racja stanu

05.03.2021 14:17
Gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną pokazują, czym jest racja stanu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w Świnoujściu, podczas uroczystości rozpoczęcia drążenia tunelu między wyspami Wolin i Uznam.
Maszyna drążąca stałe połączenie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu, 5 bm.
Maszyna drążąca stałe połączenie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu, 5 bm. Fot.: PAP/Marcin Bielecki

- Dajemy wyraz i udowadniamy, że realizacja spójnego i silnego scenariusza działań w zakresie gospodarki i infrastruktury jest możliwa i konieczna - dodał Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że niedaleko przebiega gazociąg Nord Stream, "wyraz imperialnych i mocarstwowych dążeń naszego wschodniego sąsiada".

- W tych coraz trudniejszych okolicznościach musimy potrafić realizować swoje interesy i polską rację stanu.(...) Gazoport wraz z naszym gazociągiem bałtyckim da nam niezależność cenową od szantażu strony rosyjskiej - dodał Morawiecki.


Posłuchaj
00:22 10943881_1.mp3 Szef rządu podkreślał, że inwestycja to dowód na to, że możliwa jest realizacja spójnych i silnych działań gospodarczo-infrastrukturalnych (IAR)

 

W piątek rusza drążenie tunelu pod Świną; inwestycja połączy wyspy Uznam i Wolin. Obecnie z wyspy Wolin na wyspę Uznam, na której znajduje się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi, kursują promy pasażersko-samochodowe na dwóch przeprawach – Warszów i Centrum.

Gigantyczne urządzenie w październiku rozłożone na części przypłynęło do Świnoujścia. W ciągu minuty maszyna będzie w stanie wydrążyć maksymalnie sześć centymetrów tunelu. Drążąc, będzie jednocześnie układała betonowe pierścienie obudowy składające się z segmentów. Szacuje się, że na dobę ułoży średnio 5-6 takich pierścieni, czyli przygotuje ok. 10-12 metrów tunelu.

Najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce

Według świnoujskiego magistratu, tunelu łączący wyspy Uznam i Wolin będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce: 1484 metry tunelu drążonego TBM (Tunnel Boring Machine – ang. maszyna drążąca tunel), natomiast z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów.

Inwestorem projektu jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gulermak.

Drążenie tunelu będzie możliwe dzięki sprowadzonej z Chin maszynie o wadze ponad 3 tys. ton, długości 105 m i 13,4 m średnicy. Maszyna TBM (Tunnel Boring Machine – ang. maszyna drążąca tunel) rozpocznie drążenie tunelu na wyspie Uznam i po przejściu pod dnem Świny zakończy pracę na wyspie Wolin. Tunel w najgłębszym miejscu znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny, która w tamtym miejscu ma 13,5 m głębokości.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.


PAP/IAR/dad

Jacek Sasin deklaruje: na jesień ma być gotowa linia do rozlewania szczepionek w Polfie

05.03.2021 10:49
Linia do rozlewania szczepionek przeciw koronawirusowi w Polfie Tarchomin jest budowana. W maju staną pierwsze maszyny i na jesieni rozlewnia będzie gotowa - zadeklarował w czwartek w TVP Info minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Profesor Ryszard Legutko w Le Figaro o "kapitulacji konserwatystów w Europie"

05.03.2021 11:24
"W Europie konserwatyści całkowicie skapitulowali" - stwierdził europoseł Prawa i Sprawiedliwości profesor Ryszard Legutko w wywiadzie opublikowanym na łamach Le Figaro. Zdaniem polskiego filozofa, dominacja nurtów lewicowo-liberalnych w Europie doprowadziła do poważnego kryzysu moralnego który może zniszczyć Unię Europejską.

Białoruś żąda od Litwy wydania Cichanouskiej. Szef litewskiego MSZ: szybciej piekło zamarznie

05.03.2021 13:09
Litwa nie wyda Białorusi byłej kandydatki na prezydenta tego kraju Swiatłany Cichanouskiej. - "Szybciej piekło zamarznie" niż podejmiemy się rozpatrywania wniosku o ekstradycję Cichanouskiej – oznajmił w piątek szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis.