Redakcja Polska

Polska jest czekoladową potęgą. Polscy producenci mają apetyt na więcej

12.02.2025 16:57
Roczny eksport produktów czekoladowych to ponad 12 mld zł, a Polska jest trzecim co do wielkości producentem słodkości w Europie. W pięć lat eksport wzrósł ponad 50 proc. - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
Statystyczny Polak zjada ok. sześciu kilogramów słodyczy czekoladowych w ciągu roku. Czekoladę na poprawę nastroju kupują głównie kobiety.
Statystyczny Polak zjada ok. sześciu kilogramów słodyczy czekoladowych w ciągu roku. Czekoladę na poprawę nastroju kupują głównie kobiety. Philip Lange/shutterstock.com

"Choć nie ma jeszcze pełnych danych za 2024 r., to jednak te obejmujące okres do listopada pokazują, że eksport czekolady już osiągnął 12 mld zł i był ponad 5 proc. wyższy niż w całym 2023 r. – wynika z danych GUS i analizy firmy Akcenta, którą „Rzeczpospolita” poznała pierwsza" - pisze gazeta. Dodaje, że grudzień to okres zwiększonych zakupów słodyczy z racji świąt, wiec ostateczny wynik będzie jeszcze wyższy.

Z analizy wynika, że Polska to prawdziwa potęga w produkcji czekolady: jest jej trzecim największym eksporterem na świecie. To już ponad 2,5 mld euro rocznie, a zapotrzebowanie na polskie czekoladki rośnie. Od 2019 r. zagraniczna sprzedaż tych wyrobów wzrosła o 52 proc. - czytamy.

"Według prognoz Euromonitora w ciągu kolejnych pięciu lat, do 2029 r., wartość rynku słodyczy czekoladowych ma przekroczyć 189 mld dol., a to oznacza jeszcze większe możliwości dla polskich producentów" - mówi "Rz" Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty. "Dodatkowym impulsem dla sprzedaży są okazjonalne wzrosty konsumpcji, jak walentynki, Święta Wielkanocne czy Boże Narodzenie" – dodaje.

Jak pisze również dziennik, wartość światowego eksportu czekolady i innych wyrobów zawierających kakao wyniosła w 2023 r. 35 mld euro i jak wynika z danych International Trade Center, Polska miała w tym 7-proc. udział. Największym odbiorcą polskich wyrobów czekoladowych są Niemcy oraz inne kraje unijne. 


IAR/PAP/dad

Polska literatura na antypodach. Uniwersytet Łódzki łączy Polonię australijską z ojczyzną

11.02.2025 15:50
Polscy naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego nawiązali wyjątkową współpracę z Polonią australijską, aby zbliżyć rodaków z odległych stron z ojczyzną poprzez literaturę, język i kulturę. Warsztaty poetyckie, wykłady o polskiej literaturze, pomoc w nauce języka polskiego – to tylko niektóre z form wsparcia, jakie filolodzy oferują Polonii w Australii. 

Tom Rose: z Polską na czele Unia Europejska i USA powinny być niepowstrzymaną siłą

11.02.2025 17:20
Z Polską na czele Unia Europejska i Stany Zjednoczone powinny być niepowstrzymaną siłą, aby zapewnić lepszy, zdrowszy, bogatszy, swobodniejszy i bezpieczniejszy świat - stwierdził nominowany na ambasadora USA w Polsce Tom Rose. W mediach społecznościowych napisał, że powinno się to odbyć poprzez współpracę w celu ustanowienia uczciwych i sprawiedliwych stosunków handlowych Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

85 lat po pierwszej zsyłce Polaków na Sybir. Powstała nowa wystawa

12.02.2025 09:36
Losom polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej poświęcona jest nowa wystawa stała w forcie Skotniki w Krakowie. Ekspozycja została otwarta w poniedziałek w 85. rocznicę masowej deportacji Polaków na Sybir.

Każdy może za darmo sprawdzić poziom swojego cyberbezpieczeństwa

12.02.2025 13:39
Od dziś każdy i za darmo może sprawdzić poziom swojego cyberbezpieczeństwa. Ministerstwo cyfryzacji i CERT Polska udostępniły usługę moje.cert.pl, która pozwala między innymi wykryć, czy doszło do wycieku haseł.