Redakcja Polska

Niemieckim hotelarzom brakuje rąk do pracy. Przyjeżdża mniej pracowników z Polski

12.08.2021 15:09
W branży hotelarskiej i gastronomicznej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim brakuje pracowników, m.in. osób dojeżdżających do pracy z Polski. Ich liczba spadła o połowę w porównaniu z czasem sprzed pandemii. Stowarzyszenie przedsiębiorców Pomorza Przedniego chciałoby sprowadzić pracowników z Ukrainy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Dmitry Kalinovsky

W branży hotelarskiej i gastronomicznej w sąsiadującym z Polską kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie brakuje barmanów, recepcjonistów, kucharzy, pracowników obsługi. Na wyspie Uznam można przebierać w ofertach pracy publikowanych w sieci i w gazetach - informuje w czwartek portal NDR.
Firmy reklamują się bonusami powitalnymi w wysokości 600 euro lub oferują ponadstandardowe wynagrodzenie.

Niedobór jest widoczny także na małą skalę - na przykład Steigenberger Grand Hotel w Heringsdorfie skarży się, że w tym roku nie obsadzono żadnego stanowiska dla praktykantów w gastronomii. Zazwyczaj w każdym sezonie pojawia się od dziesięciu do dwunastu nowych adeptów.

Mniej pracowników z Polski

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim odczuwa się również brak osób dojeżdżających do pracy z zagranicy. Według szefa uznamskiej Dehogi (Zrzeszenie Hoteli i Restauracji) Kristera Hennige, przed pandemią około 4 000 osób z Polski codziennie przekraczało granicę, aby pracować w niemieckiej części wyspy Uznam - w międzyczasie liczba ta zmniejszyła się o połowę - informuje portal.

Stowarzyszenie przedsiębiorców Pomorza Przedniego chce teraz wysłać pismo do premier landu Manueli Schwesig z prośbą o podjęcie działań. Stowarzyszenie chciałoby sprowadzić pracowników z Ukrainy - jest to możliwe np. w Polsce, ale nie w Niemczech - pisze NDR.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: praca Niemcy hotel Europa

Współczesna archeologia to nowoczesne metody badań i ścisła współpraca międzynarodowa

13.08.2021 13:00
Po wojnie Polska była jednym z niewielu krajów, który - pod wodzą profesora Kazimierza Michałowskiego - prowadził wielkie wykopaliska archeologiczne. Bez współpracy międzynarodowej byłoby to niemożliwe – mówi prof. Piotr Dyczek z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Bumerang" w Kątach Rybackich. „Warto było wrócić z Australii”

14.08.2021 14:25
Historia tego miejsca zaczyna się od powrotu jego nowej właścicielki z Australii. „Nazwaliśmy nasz ośrodek wypoczynkowy "Bumerang", bo wróciłam dla niego z dalekiego kontynentu a dziś to nasi goście zawsze i chętnie do nas wracają” - mówi Anna Dominiak.

MSZ: Polska zaniepokojona pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w Afganistanie

12.08.2021 14:43
Polska jest zaniepokojona pogarszającą się w zawrotnym tempie sytuacją bezpieczeństwa w Afganistanie, będącą wynikiem ofensywy talibów i skutkującą rekordową liczbą ofiar cywilnych oraz tak zwanymi ukierunkowanymi zabójstwami wybranych osób - czytamy w czwartkowym oświadczeniu polskiego MSZ.