Redakcja Polska

Ukraina: uroczystości 80. rocznicy zbrodni katyńskiej

13.04.2020 17:56
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w podkijowskiej Bykowni uczczono ofiary zbrodni katyńskiej. Z powodu zagrożenia koronawirusem uroczystości odbyły się bez udziału mediów. 
Audio
  • Na Polskim Cmentarzu Wojennym w podkijowskiej Bykowni uczczono ofiary Zbrodni Katyńskiej. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Uroczystości na cmentarzu w Bykowni
Uroczystości na cmentarzu w BykowniŹródło: Youtube/PL in Ukraine

Na nekropolii spoczywa 3435 zamordowanych Polaków z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Wieńce złożyli polscy dyplomaci pracujący w Kijowie oraz przedstawiciele ukraińskich władz. Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda przesłał uczestnikom obchodów w Bykowni specjalny list. Dziś obchodzona jest 80. rocznica tej sowieckiej zbrodni. 

Pierwotnie planowano, że w uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, jednak z powodu pandemii koronawirusa obchody zmieniły charakter. Odczytano przesłanie prezydenta. Andrzej Duda podziękował ambasadzie za organizację obchodów. Jak napisał, pamięć i prawda historyczna są fundamentem tożsamości naszego narodu.

Przy krzyżu i tablicach z nazwiskami pomordowanych zapalono znicze, odmówiono też modlitwę. Wieniec w imieniu Rzeczpospolitej złożył Ambasador Bartosz Cichocki. Jak powiedział Polskiemu Radiu, mimo okrojonego charakteru uroczystości, jej istota nie uległa zmianie: dokonane 80 lat temu ludobójstwo na polskiej elicie było przez lata zakłamywane i przemilczane, a do dziś nie zostało rozliczone przez władze  ederacji Rosyjskiej.

W uroczystościach ze strony ukraińskiej obecny był wiceszef dyplomacji Wasyl Bodnar oraz przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Irchin. Uroczystości z udziałem polskich dyplomatów odbyły się też w podcharkowskich Piatichatkach, gdzie spoczywa ponad 3739 zamordowanych polskich oficerów z obozu w Starobielsku.


IAR/dad

80. rocznica zbrodni katyńskiej. IPN przygotował szereg propozycji

13.04.2020 15:00
Wystawy, wydawnictwa, wykłady online czy biogramy zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. To tylko część przedsięwzięć, które przygotował Instytut Pamięci Narodowej na swoich stronach internetowych w ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej dokonanej przez NKWD na zlecenie najwyższych władz Związku Sowieckiego.

Zbrodnia katyńska - zagłada polskich elit na zlecenie najwyższych władz Związku Sowieckiego

13.04.2020 09:30
3 kwietnia 1940 roku do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach jenieckich na terytorium Związku Radzieckiego. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni. Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone w tak zwanym "trybie specjalnym", bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zbrodni dokonano w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje.

Smak polskich Świąt Wielkiej Nocy

13.04.2020 14:25
Rodzima tradycja kulinarna w połączeniu z symboliką daje wyjątkowe dania, od wieków wiązane ze Świętami Wielkanocnymi.

Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć zamordowanych przez NKWD Polaków

13.04.2020 15:00
Złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć blisko 22 tysięcy zamordowanych przez NKWD polskich jeńców wojennych i więźniów. 13 kwietnia 1943 roku Niemcy podały oficjalną informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów zamordowanej dwa lata wcześniej elity narodu.