Redakcja Polska

"Szukanie porozumienia jest niekończącą się misją". Ocalony z Holokaustu w rozmowie z ambasador Iwoną Kozłowską

28.01.2021 14:07
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska zaprosiła urodzonego w Warszawie i ocalonego z Holokaustu dzięki polskiemu adwokatowi, a mieszkającego obecnie w Bernie, Bronisława Erlicha do rozmowy o tragicznym okresie II wojny światowej oraz wnioskach, jakie powinniśmy z historii wyciągać. 
Rozmowa Bronisława Erlicha z ambasador Iwoną Kozłowską
Rozmowa Bronisława Erlicha z ambasador Iwoną KozłowskąYoutube/Embassy of Poland in Bern

Kiedy niemiecki atak i sowiecka inwazja na Polskę rozpoczęły wojnę, Bronisław Erlich miał szesnaście lat. Przed niemieckimi prześladowaniami Żydów próbował ratować się ucieczką na wschód, ale w czerwcu 1941 roku niemieckie wojska zajęły tereny okupowane wcześniej przez Związek Sowiecki. Dzięki dokumentowi sfałszowanemu przez polskiego adwokata z Wołkowyska Józefa Siewaszkiewicza Erlich mógł jednak udawać przed nowym okupantem Aryjczyka. Dzięki temu trafił na roboty przymusowe do Turyngii, a nie do obozu zagłady. Tam doczekał końca wojny udając kogoś kim nie był.

Dziś, zbliżając się do 100. urodzin, Bronisław Erlich niestrudzenie ostrzega przed wojną, wzywając do wzajemnego szacunku i pokojowego współistnienia. - Druga wojna światowa skończyła się bombą atomową, trzecia by się od niej zaczęła - mówi.

Rozmowa odbyła się w historycznej Rezydencji Ambasadora RP w Bernie, gdzie w czasie II wojny światowej działała pod kierownictwem ówczesnego posła RP Aleksandra Ładosia złożona z polskich dyplomatów i żydowskich działaczy Grupa Ładosia, która sfałszowała tysiące południowoamerykańskich paszportów dla Żydów z całej Europy, aby ratować ich od Zagłady. Sejm RP ogłosił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia. 

 

Źródło: Ambasada RP w Szwajcarii


Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie o Holokauście: większość oprawców nie została ukarana

27.01.2021 12:19
- Jeśli mowa o edukacji w kwestii Holokaustu, to ważne jest także to, że cały czas pozostaje nieznany fakt, że bardzo wiele przestępstw, okrucieństw popełnionych przez nazistów na ludności żydowskiej pozostało po wojnie bez kary. Większość oprawców nie została ukarana. O tym też trzeba mówić - stwierdziła Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie, podczas dyskusji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Ambasador RP w Londynie przypomina w "Daily Telegraph" postać Witolda Pileckiego

27.01.2021 13:49
Postać Witolda Pileckiego, który informował o zbrodniach popełnianych w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, przypomniał w środę w liście opublikowanym na łamach dziennika "Daily Telegraph" ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Ambasador Polski przy UE uczcił pamięć o Holokauście na spotkaniu unijnej "27"

28.01.2021 08:22
W Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli uczczono w środę pamięć ofiar Holokaustu. Późnym popołudniem, podczas cotygodniowej narady, oświadczenia polskiego ambasadora Andrzeja Sadosia wysłuchali ambasadorowie 27 krajów. Poprosił o to przedstawiciel Portugalii, kierującej teraz pracami Unii Europejskiej.