Redakcja Polska

Litwa obchodzi 31. rocznicę przywrócenia niepodległości

11.03.2021 15:29
Litwa obchodzi 31. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 marca 1990 roku kraj ten jako pierwszy spośród radzieckich republik ogłosił suwerenność. Wśród sygnatariuszy Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego byli również litewscy Polacy.
Audio
  • Litwa obchodzi 31. rocznicę przywrócenia niepodległości. Materiał Kamila Zalewskiego
Flaga Litwy
Flaga LitwyPixabay/jorono

Za niezależnością od Moskwy opowiedziało się 124 deputowanych Rady Najwyższej Litwy. Wśród nich było czterech Polaków: Czesław Okińczyc, Zbigniew Balcewicz, Medard Czobot i Romuald Rudzys. Dziennikarz "Kuriera Wileńskiego" Antoni Radczenko przypomina jednak, że pozostałych sześciu przedstawicieli polskiej mniejszości wstrzymało się wówczas od głosu. Jego zdaniem, miało to długofalowe konsekwencje. - Mówię o relacjach między mniejszością polską, a większością litewską. Tamto wydarzenie ma swoje odzwierciedlenie w ciągle niezałatwionych sprawach - zaznacza Antoni Radczenko. Jako przykład wskazuje między innymi ustawę o mniejszościach narodowych, która wygasła 11 lat temu. Kwestią tego dokumentu obiecał się zająć obecny parlament.

Jeden z sygnatariuszy Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego, Zbigniew Balcewicz, mówił, że 31 lat temu sytuacja była bardzo napięta. - Trzeba było podjąć decyzję. Nie miałem wątpliwości jak zagłosować, ale mimo to było to dosyć niespodziewane głosowanie. Przynajmniej dla deputowanych Polaków - wspominał polityk. W odpowiedzi na ogłoszenie niepodległości, Moskwa nałożyła blokadę gospodarczą na Litwę. W styczniu 1991 roku doszło też do starć między społeczeństwem a żołnierzami radzieckimi. Pod wieżą telewizyjną w Wilnie zginęło wówczas 14 osób.

Z powodu pandemii większość wydarzeń upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości odbędzie się na Litwie zdalnie.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa

"Artist Talk: Andrzej Wajda i jego dziedzictwo dla świata". Panel dyskusyjny w Wiedniu

11.03.2021 12:14
Z okazji 95. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy, reżysera i zdobywcy Oskara, Instytut Polski w Wiedniu we współpracy ze Szkołą Wajdy (Wajda School and Studio) i prestiżowym wiedeńskim kinem studyjnym Stadtkino zorganizował wyjątkową rozmowę z udziałem reżysera, scenarzysty i współzałożyciela Szkoły Wajdy, Wojciecha Marczewskiego, oraz reżyserki i absolwentki uczelni, Agnieszki Smoczyńskiej. Spotkanie poświęcone było twórczości wybitnego reżysera, jego dziedzictwa dla młodych twórców filmowych oraz jego wpływu na świat kinematografii.  

Rozwój atomistyki w Polsce z udziałem firm z USA. Zbigniew Rau nie ma wątpliwości

11.03.2021 13:00
Rozwój atomistyki w Polsce będzie związany z udziałem amerykańskiego know-how i amerykańskich firm - mówił w środę w TVP Info minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef resortu dyplomacji podkreślał także wspólne podejście Polski i USA do Nord Stream 2.

Polska zaskarżyła mechanizm powiązania wypłaty funduszy UE z praworządnością

11.03.2021 14:41
Polska zaskarżyła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości mechanizm powiązania wypłaty unijnych funduszy z kwestią praworządności. Jest on powiązany z obecnym, wieloletnim budżetem Unii Europejskiej i został zaakceptowany na grudniowym szczycie w Brukseli.