Redakcja Polska

Zmasowany atak powietrzny Rosji na Ukrainę. Wybuchy m.in. na zachodzie kraju

13.12.2024 10:33
Rosja przeprowadziła w nocy i rano zmasowane ataki rakietowe i dronowe na Ukrainę, celując w kluczową infrastrukturę energetyczną oraz obiekty mieszkalne. Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono na całym terytorium kraju, a wybuchy odnotowano w takich miastach jak Odessa, Charków, czy Lwów, a także w obwodach na zachodzie kraju, w tym iwanofrankowskim i tarnopolskim.
Służby ratunkowe podczas akcji w Zaporożu
Służby ratunkowe podczas akcji w ZaporożuPAP/EPA/OLEG MOVCHANIUK

Do przeprowadzenia ataków Rosja użyła bombowców Tu-95MS, rakiet Kalibr, a także balistycznych pocisków Kindżał. Rakiety startowały między innymi z Krymu, a ich celem stały się obiekty w obwodach odeskim, czerkaskim, lwowskim, chmielnickim oraz czerniowieckim. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła część maszyn i rakiet, jednak nie udało się uniknąć strat.


Posłuchaj
00:44 13367594_1.mp3 Rosjanie w zmasowanym ataku na Ukrainę użyli ponad 90 rakiet różnego typu i kilkuset dronów. Ich celem była infrastruktura energetyczna. Większość pocisków udało się strącić. Niektóre jednak trafiły w obiekty - między innymi na zachodzie Ukrainy. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

W Charkowie rosyjski pocisk trafił w budynek mieszkalny, powodując zniszczenia i potencjalne ofiary. W obwodzie iwanofrankowskim rakieta Kindżał uderzyła w obiekt w pobliżu miasta Bursztyn. W Odessie oraz na zachodzie kraju również odnotowano eksplozje, a ukraińskie ministerstwo energetyki potwierdziło, że ataki są wymierzone w infrastrukturę energetyczną. W konsekwencji zapowiedziano wzrost przerw w dostawach prądu.

Reakcje ukraińskich władz

Minister energetyki Herman Hałuszczenko poinformował, że trwają intensywne prace nad minimalizacją skutków ataków. "Inżynierowie podejmują niezbędne działania, aby zminimalizować negatywne skutki dla systemu energetycznego. Jeśli tylko pozwoli na to sytuacja, straty zostaną oszacowane" – zaznaczył minister.

Szef ukraińskiej dyplomacji wystosował również apel do partnerów międzynarodowych o pilne dostarczenie systemów obrony powietrznej. "Rosja zamierza pozbawić nas energii. Musimy pozbawić ją środków terroru. Ponawiam swój apel o pilne dostarczenie 20 systemów obrony powietrznej NASAMS, HAWK lub IRIS-T" – podkreślił w mediach społecznościowych.

Kontynuacja zmasowanych ataków

Rosyjskie działania potwierdzają, że głównym celem Kremla pozostaje destabilizacja ukraińskiego systemu energetycznego i wywołanie kryzysu humanitarnego przed nadchodzącą zimą. Nocne ataki z użyciem dronów Shahed były zaledwie wstępem do zmasowanego ostrzału rakietowego, który dotknął niemal wszystkie regiony Ukrainy.

Apel o wsparcie międzynarodowe

Ukraińscy przywódcy podkreślają, że dostarczenie nowoczesnych systemów obrony powietrznej jest kluczowe dla ochrony ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej. Jednocześnie apelują do społeczności międzynarodowej o dalsze wsparcie w postaci sprzętu wojskowego, amunicji oraz środków humanitarnych.


IAR/dad

Pierwsza Polonijna Debata Oksfordzka w Parlamencie Brytyjskim

12.12.2024 13:30
W historycznym wydarzeniu, które miało miejsce 9 grudnia 2024 roku w Parlamencie Brytyjskim, młodzież polonijna z różnych zakątków Wielkiej Brytanii wzięła udział w pierwszej debacie oksfordzkiej. Tematem debaty, zorganizowanej przez Polską Macierz Szkolną i portal British Poles przy współpracy z Instytutem Rozwoju Języka Polskiego, było pytanie: "Dwujęzyczność jako klucz do sukcesu w globalnym świecie".

Na Litwie zaprzysiężony został nowy rząd. Wileński Polak szefem MSW

12.12.2024 15:00
Na Litwie zaprzysiężony został nowy rząd. Program gabinetu przewiduje również wzmocnienie współpracy z Polską. Tekę ministra spraw wewnętrznych objął wileński Polak.

"Nie będzie pokoju na Ukrainie bez Ukraińców" - Macron i Tusk w Warszawie o przyszłości Europy

12.12.2024 15:51
- Jedynie trwały pokój na Ukrainie jest pokojem możliwym - oświadczył Emmanuel Macron po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. - Europa potrzebuje liderów z jasnym obrazem przyszłości - dodał polski premier. Politycy podkreślili, że Ukraina musi być obecna przy każdych rozmowach pokojowych, a Europa musi wzmocnić działania przeciwko dezinformacji i manipulacji ze strony Rosji.