W magazynie "Widziane z Polski" informujemy, o spotkaniu Roberty Metsoli z premierem Donaldem Tuskiem. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego przyjechała do Warszawy na Konferencję Przewodniczących PE. Wraz z liderami grup politycznych spotkała się też z przedstawicielami polskiego rządu i parlamentu. Wydarzenie było częścią przygotowań do objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.
Mówimy również, o sytuacji w Gruzji, gdzie protestują zwolennicy eurointegracji. Protesty w Gruzji nasilają się i są związane z decyzją rządu o zamrożeniu procesu integracji Gruzji z UE.
Gruzja walczy o to, by nie wpaść do "ciemnego baraku rosyjskiego świata" - mówią gruzińscy politolodzy. Od 28 listopada Gruzini wychodzą na ulice, aby demonstrować w obronie europejskiej drogi rozwoju. Tego dnia premier Irakli Kobachidze oświadczył, że jego rząd zawiesza negocjacje z Unią Europejską. Proeuropejskie demonstracje są brutalnie rozpędzane, a liderzy partii opozycyjnych - aresztowani.
W Gruzji trwa rewolucja - ocenił analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Krzysztof Strachota. Jak podkreślił, na razie nie wiadomo, czy zakończy się ona sukcesem, czy porażką protestujących.
"Demonstracje eskalują, a reakcje władz są coraz bardziej brutalne" - dodał ekspert. Gruzini czują się oszukani przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie. Jak mówią, obóz władzy obiecywał eurointegrację, a skręcił w stronę Rosji. Uczestnicy ulicznych demonstracji mówią także o dyktaturze i wskazują na deputowanego, biznesmena i lidera Gruzinskiego Marzenia - Bidzinę Iwaniszwilego.
Protestują również polscy rolnicy, którzy sprzeciwiają się podpisaniu umowy UE z krajami Ameryki Południowej.
Po 25 latach negocjacji zakończono rozmowy nad umową handlową między Unią Europejską a Mercosurem. Choć porozumienie otwiera nowe możliwości, spotyka się z oporem w Europie. Komisja Europejska zapewnia, że umowa zawiera mechanizmy ochronne, co ma zabezpieczyć wewnętrzne rynki UE. Komisja Europejska szacuje, że oszczędności dla eksporterów z UE mogą wynieść ponad 4 miliardy euro rocznie. Z perspektywy UE głównym celem jest import surowców oraz eksport samochodów i maszyn.
"Ignis" to nazwa pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną, którą oficjalnie ogłoszono w Centrum Nauki Kopernik Warszawie. Udział w przyszłorocznej misji weźmie Polak, dr Sławosz Uznański. Misja jest finansowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i realizowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Planowo odbędzie się późną wiosną przyszłego roku.
W Centrum Nauki Kopernik zaprezentowano także oficjalną naszywkę misji. Jest to napis Ignis, w którym druga w wyrazie litera "I", wygląda jak panel słoneczny ISS. Widzimy również gwiazdozbiór Tarczy Sobieskiego (ang: Scutum) odkryty przez gdańskiego astronoma Jana Heweliusza oraz zarys gór, które przypominają Orlą Perć widzianą z Murowańca w polskich Tatrach. Na naszywce znajduje się także biały orzeł z rozpostartymi skrzydłami, którego ogon przypomina płomień. Szczegóły w naszym programie.
Przenosimy się także do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie aby opowiedzieć o ciekawej wystawie „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku".
W "Kartce z kalendarza" przypomnimy, że Teatr Polskiego Radia ma już 99 lat. Pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Kaszyna nadano 29 listopada 1925 roku. Słuchowiska i radiowe powieści przez lata stały się znakiem rozpoznawczym Polskiego Radia. Od lat słuchowiska zdobywają prestiżowe nagrody na międzynarodowych festiwalach sztuki radiowej i telewizyjnej - Prix Italia, Prix Europa, Prix Futura czy Ostankino Prize. W 2011 roku Teatr PR otrzymał tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.
W rozmowie z Juliuszem Szymczak-Gałkowskim opowiadamy jak Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", pomaga Polakom w Brazylii.
Naszym gościem jest Gosia Kubat z Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, z którą rozmawiamy o działaniach promujących język polski i dwujęzyczność wśród szwajcarskiej Polonii.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.