Redakcja Polska

W Wilnie odbyło się Narodowe Czytanie dramatu „Moralność pani Dulskiej”

03.09.2021 13:28
W wileńskiej kawiarni Sakwa, którą prowadzą miejscowi Polacy, odbyło się w czwartek Narodowe Czytanie. W akcji czytania dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”, którą zorganizował Instytut Polski w Wilnie, uczestniczyło około 40 osób.
Audio
  • Narodowe Czytanie w Wilnie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Narodowe Czytanie w Wilnie
Narodowe Czytanie w WilnieFoto: Foto: Twitter Ambasady RP w Wilnie

„Jest to bardzo miły powód, żeby się spotkać, zanurzyć się w literaturę polską, samemu coś przeczytać. (…) To ma taką rolę gromadzenia wspólnoty wokół słowa polskiego” – powiedziała dziennikarzom ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska.

Czytanie przez wszystkich chętnych fragmentów dramatu „Moralność pani Dulskiej” poprzedził wykład dr Ireny Fedorowicz z Uniwersytetu Wileńskiego o epoce, w której powstała sztuka i o jej autorce, m.in. o jej powiązaniach z Litwą. „Pierwszych mąż Zapolskiej był Żmudzinem, tylko że to małżeństwo trwało trzy lata i szybko się rozpadło” – wskazała Irena Fedorowicz.

Tradycją wileńskiej edycji Narodowego Czytania jest udział w niej Polskiego Studia Teatralnego (PST). Również tym razem aktorzy teatru zaprezentowali inscenizację kilku scen dramatu.

Reżyser PST Lilia Kiejzik powiedziała, że Narodowe Czytanie na Litwie "jest akcją bardzo ważną", gdyż "pozwala promować w atrakcyjny i przystępny sposób polską literaturę oraz język polski.

Narodowe Czytanie w Wilnie odbyło się po raz piąty. Przedsięwzięcie cieszy się dużą popularnością. W tym roku nie wszyscy chętni mogli wziąć w nim udział, bo ze względu na restrykcje przeciwepidemiczne liczbę uczestników ograniczono do 40 osób.


PAP/IAR/ho

18. Festiwal „Wilno w Gdańsku” już w najbliższy weekend

31.08.2021 15:00
Kolejna edycja imprezy, organizowanej wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno, odbędzie się w dniach 3-5 września; organizatorzy zapowiadają m.in. jarmark wileński i bogaty program artystyczny  

12 tys. uczniów rozpocznie naukę w polskich szkołach na Litwie. "Dbają o zachowanie tożsamości narodowej"

01.09.2021 12:00
W polskich szkołach na Litwie odbędą się dzisiaj uroczyste apele z okazji początku roku szkolnego. Uczniowie będą uczyć się stacjonarnie. Sieć polskich szkół na Litwie liczy ponad 70 placówek. Oprócz tego funkcjonują też liczne przedszkola z polskim językiem nauczania.

Prestiżowe stypendia im. Stefana Banacha rozdane. Cenna inicjatywa NAWA i MSZ

03.09.2021 11:05
Umożliwienie młodzieży z krajów rozwijających się podjęcie studiów w Polsce – to cel stypendium im. Stefana Banacha, które jest wspólną inicjatywną Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.