Jak wyjaśniono, "koncepcja instalacji, przygotowana przez infuture.institute, nawiązuje do "Summa technologiae Lema".
"We współczesnym świecie istnieją wartości uniwersalne i wspólne dla nas wszystkich. Instalacja "Do You Feel Connected?" podkreśla ich znaczenie w nowoczesnej komunikacji" - powiedziała dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Barbara Schabowska, cytowana w informacji.
Jak zaznaczono, "dziewiętnaście wartości, wśród nich m.in. wolność, szacunek, dobro, mądrość, empatia, zostało wybranych na podstawie badań ilościowych zrealizowanych przez infuture.institute". "W ten sposób powstała instalacja złożona z kilkunastu tub, będąca wizualizacją danych w czasie rzeczywistym. To rodzaj reagującej formy - świetlnej palisady, która pozwala na żywo obserwować obecność wskazanych wartości w sieci" - napisano.
Jak wyjaśniono, "za każdym razem, gdy na Twitterze publikowane są treści zawierające przypisany do wartości hashtag (np. miłość=#love), konkretna tuba rozbłyska białym światłem", a "tym samym każdy może w czasie rzeczywistym, w fizycznym świecie, w wersji wizualnej obserwować trwającą dyskusję o tym, co nas łączy".
"Nasze społeczeństwo nie chce i nie lubi rozmawiać o wartościach – bo, naturalnie, wzbudza to silne emocje, pogłębia polaryzację, a w kontekście postępu technologicznego wydaje się dodatkowo anachroniczne i niepotrzebne. Być może z tego powodu nie chce też rozmawiać o jednej wspólnej wizji, kierunku, w którym powinniśmy zmierzać – bo nie wierzy, że taki jeden kierunek w ogóle istnieje. A jednak mimo tej niechęci do rozmów o wartościach i szukania punktów wspólnych, gdzieś w środku nas, na głębokim poziomie, istnieje pewien wspólny system moralny. Istnieją pewne wartości, które wyznajemy, w które wierzymy i co do których możemy się zgodzić wszyscy, niezależnie od wyznawanego światopoglądu" - powiedziała Natalia Hatalska, założycielka infuture.institute.
"To nie tylko moja obserwacja, potwierdziły to również badania ilościowe, które zrealizowaliśmy, przygotowując instalację na Gwangju Design Biennale – ponad 80 proc. respondentów zapytanych o to, czy wierzą, że istnieją pewne uniwersalne, wspólne wartości dla wszystkich ludzi, odpowiedziało, że tak" - wyjaśniła.
Jak podkreślono, "instalacja nawiązuje do książki "Summa technologiae" Stanisława Lema, w której ten światowej sławy pisarz science-fiction zastanawia się, jak można wyobrazić sobie przedmiot socjologii cybernetycznej".
"Pomysł na realizację pracy, która wykorzystuje social media, robotykę i sztukę, chodził za mną od dłuższego czasu. Cieszę się, że dzięki infuture.institute, który zaproponował temat uniwersalnych wartości został on zrealizowany. Instalacja jest połączeniem interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności, dzięki czemu dawała pole do eksperymentów" – powiedziała Marta Flisykowska
Przypomniano, że instalacja Flisykowskiej "jest jednym z elementów filaru programowego IAM "Lem i myślenie o przyszłości", którego celem jest promocja twórczości Stanisława Lema oraz polskiej myśli futurologicznej wśród zagranicznych odbiorców".
Instalację podczas Gwangju Design Biennale będzie można oglądać od 1 września do 31 października br. Jej kuratorem jest infuture.institute.
Organizatorem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza, a prezentacja jest technologicznie zintegrowana z Twitterem.
PAP/ho