Publiczna rozgłośnia podpisała w tej sprawie list intencyjny z Biurem Programu Niepodległa oraz Spółką Celową Pałac Saski.
Pałac Saski, wraz z otaczającymi go budynkami, był jedną z wizytówek przedwojennej Warszawy. Został zniszczony przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Zachował się jedynie fragment arkad - dziś znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza.
W czwartek powołano Spółkę Celową Pałac Saski, która będzie odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej. Deklarację o przywróceniu Warszawie tych budynków podpisał w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości Prezydent Andrzej Duda. Termin ukończenia budowy Pałacu Saskiego nie jest jeszcze znany. W planach zakłada się, ż być może uda się to w 110. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
- W odbudowanych gmachach ma się znaleźć siedziba Senatu, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a także instytucji prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społeczną - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
- W serwisie poświęconym odbudowie Pałacu Saskiego chcemy pokazać, że Pałac Saski to więcej niż budynek - mówi Krzysztof Kossowski, dyrektor portalu polskieradio.pl.
Polskie Radio współpracowała już z Biurem Programu Niepodległa w przeszłości - publiczna rozgłośnia przygotowała serwis specjalny bitwa1920.gov.pl, na stulecie Bitwy Warszawskiej. Serwis był kilkakrotnie nagradzany, otrzymał m.in. srebrnego BohaterONa 2020, był też nominowany do Prix Italia 2021 - międzynarodowej nagrody dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych.
IAR/ep