Piotr Müller mówił w Programie 3. Polskiego Radia, że ten temat zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy Polska będzie bardzo jednoznacznie stawiać na forum unijnym.
- Liczymy na to, że Komisja Europejska podejmie decyzję taką, jaką rekomendujemy. Jeżeli nie, to jeszcze raz podkreślę, Polska samodzielnie wprowadzi taki zakaz importu do Polski. Jednocześnie podkreślam, że tranzyt, czyli przejazd przez nasz kraj do tego, by do Afryki czy do innych krajów Europy Zachodniej to zboże mogło być eksportowane - będzie możliwy, natomiast import do naszego kraju - nie - podkreślił.
Embargo do końca roku
Ministrowie rolnictwa Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii zwrócili się do Komisji Europejskiej o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża do końca roku. Zaproponowali też, by lista produktów objętych embargiem była elastyczna i poparli uruchomienie unijnych dopłat do tranzytu zboża z Ukrainy.
Zdaniem polskich władz dobrym pomysłem są unijne dopłaty do tranzytu zboża z Ukrainy. Takie wnioski płyną z międzyresortowego spotkania, które obyło się w środę, a poświęcone było sytuacji na rynku zbóż. Rozmowy prowadzono w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
"Rozpatrywane były możliwości podejmowania kolejnych działań usprawniających tranzyt zboża z Ukrainy. Zwracano uwagę na konieczność udziału środków unijnych w rozwój infrastruktury portowej i transportowej, co było zapowiadane przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursule von der Leyen jeszcze w ubiegłym roku" - przekazano w oświadczeniu.
W dyskusji uczestniczyli członkowie kierownictwa resortu rolnictwa rolnictwa - minister Robert Telus, wiceministrowie Ryszard Bartosik i Janusz Kowalski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz oraz minister - członek Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Alternatywa eksportu zboża z Ukrainy
Tymczasem trwają poszukiwania alternatywnych dróg wywozu zboża po wycofaniu się Rosji z porozumienia zbożowego z Ukrainą i Turcją. Najważniejsza jest droga dunajska.
Kijów sprzeciwia się też utrzymaniu przez Polskę zakazu importu produktów z Ukrainy. W poniedziałek Ihor Żowkwa, wiceszef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że liczy na "szybką i adekwatną reakcję Komisji Europejskiej".
Posłuchaj
00:29 12527245_1.mp3 Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska i inne kraje przyfrontowe będą ubiegać się o przedłużenie do końca roku unijnego zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy (PR3/IAR)
IAR/PR3/dad