Program Repatriacji Kapitału ma on stanowić impuls zachęcający Polaków mieszkających za granicą do rozważenia powrotu do Polski. Najwięcej z nich przebywa aktualnie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Bardzo wielu z nich jest również w Irlandii, Holandii i we Włoszech.
- Polska ma bardzo duży potencjał powrotu rodaków, aktualnie poza Polską mieszka prawie 20 mln Polaków, nawet gdyby co dziesiąty wrócił, mając na uwadze doświadczenie i umiejętności, byłoby to ogromne wsparcie dla gospodarki – powiedział Jan Sarnowski
- Nasz projekt został przygotowany dla trzech kategorii osób, przede wszystkim dla pracowników, którzy wiele lat działali za granicą, zdobyli tam doświadczenie pracy w nowym środowisku, w obcych językach, mogą znaleźć nowe szanse rozwoju zawodowego w Polsce - powiedział gość Polskiego Radia dla Zagranicy.
Jak wyjaśnił wiceminister, celem jest stworzenie korzystnych warunków powrotu do Polski. Dodał, że cenny byłby powrót właścicieli zagranicznych firm. - Zależy nam by osoby, które rozwijały biznes za granicą, rozkręciły własne firmy, mali, średni przedsiębiorcy, jak i właściciele dużych przedsiębiorstw rozważyli przeniesienie do Polski - powiedział.
Jan Sarnowski, wiceminister finansów w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Wiceminister Jan Sarnowski powiedział, że osoby, które wyprowadziły majątek z Polski za granicę bez opodatkowania go lub ukrywały swoje dochody w Polsce, będą mogły skorzystać z abolicji podatkowej.
Państwo daruje im przewinienia, o ile zgłoszą nieujawnione dochody w ciągu pół roku (ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 r.). Zapłacą fiskusowi zryczałtowany podatek w wysokości 8 proc. od ujawnionego dochodu lub 2 proc. od dochodu nieujawnionego, jeśli oszacowanie jego wartości po latach byłoby trudne.
Wiceminister finansów Jan Sarnowski podkreślił, że z abolicji nie będą mogli skorzystać przestępcy, którzy brali udział w praniu brudnych pieniędzy lub w karuzeli VAT. Abolicja obejmie tylko podatki dochodowe.
Zdaniem Jana Sarnowskiego moment wyjścia z pandemii, kiedy wiele gospodarek pogrążonych jest w kryzysie fiskalnym, to idealny czas na wdrożenie abolicji podatkowej.
Resort finansów zapowiada również przywileje podatkowe dla bogatych Polaków: celebrytów, sportowców i zamożnej Polonii, która zdecyduje się wydać pieniądze w Polsce na ważny społecznie cel.
- Osoby, które są gwiazdami sportu, sztuki, filmu, którzy mogliby wzbogacić swoją obecnością sam kraj, ale naszą kulturę, atrakcyjność Polski jako miejsca zamieszkania - wyjaśnił wiceminister i przywołał przykład naszego super strzelca Roberta Lewandowskiego. - Chcemy, aby tacy jak Lewandowski wrócili do kraju – mówił wiceminister. Dodał, że każdy wydany w Polsce 1 mln zł na ważny społecznie cel określony w ustawie (np. sponsoring), będzie można odliczyć 1,5 mln zł kosztów.
Z wiceministrem finansów, Janem Sarnowskim, rozmawia Halina Ostas.