Redakcja Polska

Dziesięć polskich filmów na jednym z największych festiwali w krajach bałtyckich

04.11.2021 13:04
Dziesięć polskich filmów zobaczą mieszkańcy Litwy podczas rozpoczynającego się dziś wieczorem Forum Kina Europejskiego "Scanorama". Jest to jedna z największych, międzynarodowych imprez filmowych w krajach bałtyckich. Polski program imprezy nazwany został "Festiwalem Filmu Polskiego w Scanoramie".
Audio
  • Kamil Zalewski, rozmawiał na temat festiwalu z Andrzejem Kierulisem, z Instytutu Polskiego w Wilnie, który jest partnerem wydarzenia [posłuchaj]
Kadr z filmu Anatomia ANATOMIA
Kadr z filmu Anatomia ANATOMIA Źródło: Youtube/Giornate degli Autori

Podczas tegorocznego festiwalu "Scanorama" widzowie zobaczą w sumie 80 filmów. Jak zaznacza dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, Małgorzata Stefanowicz-Pecela, Polska podczas tego wydarzenia będzie bardzo dobrze reprezentowana. Litewscy widzowie będą mieli szansę zobaczyć nowe produkcje z naszego kraju. - Są to filmy nowe takie jak np. "Żeby nie było śladów" Jana Matuszyńskiego, czyli polski kandydat do Oscara. Będzie można zobaczyć film Roberta Glińskiego "Zieja". Mamy też ofertę dla najmłodszych - wyjaśnia.

Z okazji "Roku Stanisława Lema" zostanie też pokazany "Przekładaniec" Andrzeja Wajdy. Małgorzata Stefanowicz-Pecela zaznacza, że polskie kino już od lat cieszy się olbrzymią popularnością na Litwie. - O umożliwienie pokazania polskich filmów jesteśmy proszeni przez organizatorów wszystkich festiwali na Litwie. Interesują się nimi także różne instytucje kulturalne. Również kina w całym kraju kupują prawa do polskich produkcji bez angażowania Instytutu Polskiego - mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie. "Festiwal Filmu Polskiego w Scanoramie" zostanie uroczyście zainaugurowany w niedzielę. Produkcje znad Wisły będzie można w sumie zobaczyć w sześciu litewskich miastach - w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Szawlach, Możejkach i Solecznikach.

Festiwal "Scanorama" odbywa się po raz dziewiętnasty. Wielokrotnie pokazywane były na nim polskie produkcje. W tym roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć w sumie 12 różnych programów.

IAR/dad

Niemcy: Instytut Pileckiego i archiwum krajowe Szlezwik-Holsztyn nawiązały współpracę

04.11.2021 10:33
W kolejnej części organizowanego przez Instytut Pileckiego w Berlinie cyklu "Twierdza Archiwum" zaprezentowano działalność Archiwum Krajowego Szlezwiku-Holsztyna, z którym IP podjął współpracę. W archiwum znajdują się m.in. akta spraw dotyczących zbrodni dokonanych w czasie wojny przez Niemców w Polsce.

Uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego

04.11.2021 12:30
Premiera odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Film opowiada tragiczną historię życia polsko-żydowskiego polityka, członka polskiego rządu na uchodźstwie Szmula Zygielbojma, który zginął śmiercią samobójczą.

Profesor Andrzej Jasiński z wizytą w Wiedniu

04.11.2021 12:12
Z okazji XVIII. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie Instytut Polski w Wiedniu zorganizował dla austriackiej oraz polonijnej publiczności spotkanie z legendą polskiej pianistyki, profesorem Andrzejem Jasińskim.