Redakcja Polska

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w polskiej szkole we Lwowie

21.02.2022 12:51
W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego sprawdziliśmy jak uczniowie polskiej szkoły nr 10 im. Marii Magdaleny we Lwowie pielęgnują język swoich przodków.
Audio
  • Dzień Języka Ojczystego w polskiej szkole we Lwowie. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Juan Ci/shutterstock.com

„Naród żyje, dopóki język jego żyje” – pisał Karol Libelt. Dla każdego najcenniejszy jest ten jeden, znany od najmłodszych lat – język ojczysty. W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego sprawdziliśmy jak uczniowie polskiej szkoły nr 10 im. Marii Magdaleny we Lwowie pielęgnują język swoich przodków.

Dzień języka ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 21 lutego na pamiątkę wydarzeń z Bangladeszu z 1952 roku. W czasie demonstracji zginęło wtedy pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Język ojczysty jest najważniejszą wartością każdego narodu i świadectwem jego istnienia. Według oficjalnych danych obecnie na terenie Ukrainy mieszka od 150 do 300 tysięcy Polaków.

Relacja Eugeniusza Sało.

 

 


W Baku będzie upamiętniony dorobek polskich architektów

20.02.2022 09:00
W Baku, z udziałem ambasadora RP i wiceminister kultury Azerbejdżanu, zaprezentowano pomysły na upamiętnienie dorobku polskich architektów działających w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX wieku. Projekty przygotowała Ambasada RP i Azerska Agencja Turystyczna.

Sapkowski, Tokarczuk, Twardoch – polscy pisarze doceniani za oceanem

20.02.2022 11:45
Z roku na rok twórczość polskich pisarzy zyskuje na popularności m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wśród literatów zauważanych i docenianych są m.in. Andrzej Sapkowski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i Witold Szabłowski.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21.02.2022 12:11
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce po raz pierwszy świętowano Dzień Języka Ojczystego w 2005 roku.