Redakcja Polska

Dziedzictwo bez granic – konkurs Instytutu POLONIKA

17.08.2023 10:34
Ślady polskości za granicą: miejsca, architektura, zabytki, dzieła sztuki, cmentarze i obiekty związane z Polską i Polakami są tematem organizowanego przez Instytut POLONIKA konkursu, którego celem jest odkrycie i utrwalenie tych poloników. Konkurs trwa do końca sierpnia.
Ostra Brama w Wilnie
Ostra Brama w Wilnieleszczem/shutterstock

- Każdy, kto chce mieć swój udział w popularyzowaniu polskiego dziedzictwa za granicą zaproszony jest do konkursu ogłoszonego przez portal "Dziedzictwo za granicą. Baza danych" Instytutu Polonika - powiedziała szefowa programu strategicznego "Popularyzacja" Magdalena Gutowska, redaktor naczelna portalu.

Wakacje i zagraniczne wojaże są dobrą okazją, aby rozejrzeć się po świecie. - Zaskoczeniem ale i satysfakcją może być odkrycie, jak wiele ciekawych zabytków i miejsc może być związanych z Polską i Polakami. A jeśli jakieś miejsce, zabytek przykuje uwagę, to może warto to sfotografować, opisać i wysłać na konkurs. Zależy nam, aby każde wartościowe świadectwo polskiej twórczości i pobytu Polaków w różnych zakątkach świata zostało utrwalone - wyjaśniła Magdalena Gutowska.

Jak dotąd, odzew na konkurs jest bardzo duży – informują jego organizatorzy. - Oczywiście zdarza się, że przysyłane są zdjęcia miejsc i ich opisy dobrze nam znane, i od początku widniejące w naszej bazie poloników, jak np. Ostra Brama, ale często są to są bardzo ciekawe odkrycia, np z Wysp Oceanii, Madagaskaru, Turcji - dodała Gutowska.

Nieoczywiste historie

Takie miejsca - zgodnie z założeniem konkursu - opowiedzą nieoczywiste historie związane z życiem i twórczością naszych rodaków i staną się okazją do poszerzenia świadomości i zdobycia wiedzy na temat polskiego dziedzictwa. Aby wziąć udział w Konkursie "Dziedzictwo bez granic" należy będąc za granicą zrobić zdjęcie polonika, wypełnić i wysłać do 31 sierpnia 2023 r. formularz dostępny na stronie portalu. Główną nagrodą w konkursie jest podróż po Litwie dla dwóch osób.

Portal "Dziedzictwo za Granicą. Baza danych", uruchomiony w 2023 r. tworzony jest przez Instytut Polonika, którego zadaniem jest troska o pozostające poza granicami kraju materialne świadectwo naszych dziejów oraz przywracanie i zachowywanie pamięci o ważnych dla współczesnych Polaków osobach, oraz istotnych faktach historycznych. Portal przygotowany został w Programie Strategicznym "Popularyzacja". Baza jest cały czas rozbudowywana - obecnie składa się na nią 44 tys. 293 wpisy w tym m.in.: około 300 kart informacyjnych o polonikach; dokumentacja 168 cmentarzy cywilnych; 10 tys. 752 karty nagrobków; 26 tys. 617 kart osobowych - w tym karty 9 tys. 188 osób spoczywających na 246 cmentarzach wojennych.

PAP/dad

Niebawem jubileuszowy 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

10.08.2023 13:56
To 150 wydarzeń: koncerty, spektakle teatralne, spacery, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty kulinarne i wystawy. Jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce potrwa od 26 sierpnia do 3 września.

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystości towarzyszył piknik historyczny

13.08.2023 15:18
Na warszawskiej Cytadeli otwarto nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się z udziałem między innymi ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Otwarciu nowej siedziby Muzeum towarzyszył piknik historyczny, na którym przez cały dzień rekonstruktorzy będą prezentowali polskie formacje wojskowe z rożnych epok.

Wystawa „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku” w Ossowie

14.08.2023 17:15
Ekspozycja uświetniająca 103. rocznicę bitwy zwanej Cudem nad Wisłą to hołd i pamięć o ochotnikach, którzy swoją postawą i niezłomnością skutecznie przeciwstawili się bolszewikom, by ochronić swój kraj przed Sowiecką Rosją.

Dziewięć polskich uczelni na liście najlepszych szkół wyższych na świecie

15.08.2023 13:00
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 9 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej we wtorek Listy Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities (ARWU).