Redakcja Polska

Wilno: odsłonięto pierwszy w litewskiej stolicy pomnik powstańców styczniowych

22.03.2024 16:32
Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych został odsłonięty w Wilnie. W litewskiej stolicy jest to pierwszy monument, który upamiętnia bohaterów tamtego zrywu.
Odsłonięcie pomnika
Odsłonięcie pomnikaŹródło: Facebook/Biełsat

Pomnik stanął przy franciszkańskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta związana jest z historią Powstania Styczniowego na Litwie. Na pół roku przed wybuchem zrywu mieszkańcy Wilna gromadzili się przy kościele, by zaprotestować przeciw władzy carskiej. - Protestowali, śpiewając pieśni religijne i patriotyczne. Później gromadzili się tutaj też powstańcy - wyjaśnił franciszkanin ojciec Marek Dettlaff. Na ręce zakonników powstańcy składali przysięgę wierności Bogu i ojczyźnie.


Posłuchaj
00:50 12882639_1.mp3 Wilno: odsłonięto pierwszy w litewskiej stolicy pomnik powstańców styczniowych. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Na pomnik składają się cztery figury z brązu, które przedstawiają m.in. przywódców powstania na Litwie oraz duchownego, który im błogosławi. - To była ciekawa praca badawcza. Udało mi się dotrzeć do oryginału szabli Zygmunta Sierakowskiego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które przesłało mi jej dokumentację. Jest ona elementem tej rzeźby - powiedział twórca pomnika, rzeźbiarz Tomasz Sobisz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Artysta zwrócił uwagę, że figury zostały wykonane na podstawie zachowanych rycin i badań. Pozwoliło to na odwzorowanie twarzy powstańców.

Nie przez przypadek rzeźbę odsłonięto i poświęcono właśnie dzisiaj. Dokładnie 160 lat temu na placu Łukiskim w Wilnie został stracony Konstanty Kalinowski. Jego szczątki oraz prochy innych powstańców zostały odnalezione kilka lat temu na wileńskiej Górze Zamkowej. Powstańcy zostali uroczyście pochowani w centralnej kaplicy na wileńskim cmentarzu na Rossie.


IAR/dad

Wystawa "Polska nieoczywista" przy polskiej ambasadzie w Budapeszcie

19.03.2024 16:53
Zachęcić Węgrów do odwiedzania Polski poza Małopolską - do tego sprowadza się cel wystawy otwartej przed polską ambasadą w Budapeszcie. Według statystyk Węgrzy coraz chętniej odwiedzają Polskę, ale większość ogranicza swoją wizytę do południowej części kraju.

Figury szachowe znaleziono pod podłogą jednego z bloków Auschwitz

20.03.2024 18:03
Muzeum Auschwitz podało, że nietypowe figury szachowe należące do więźniów zostały znalezione podczas prac związanych z dostosowaniem bloku 8 w byłym niemieckim obozie Auschwitz I na potrzeby tworzonej Nowej Wystawy Głównej.

Wilno: rozpoczyna się poświęcony Chopinowi Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Muzyki Fortepianowej

21.03.2024 08:58
W Wilnie rozpocznie się dziś Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Polskiej Muzyki Fortepianowej. Wydarzenie poświęcone jest kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Festiwal od 2017 roku cieszy się międzynarodowym uznaniem. Znajduje się na liście międzynarodowych wydarzeń Chopinowskich Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.