Redakcja Polska

Wilno: rozpoczyna się poświęcony Chopinowi Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Muzyki Fortepianowej

21.03.2024 08:58
W Wilnie rozpocznie się dziś Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Polskiej Muzyki Fortepianowej. Wydarzenie poświęcone jest kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Festiwal od 2017 roku cieszy się międzynarodowym uznaniem. Znajduje się na liście międzynarodowych wydarzeń Chopinowskich Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.
Audio
  • Wilno: rozpoczyna się Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Muzyki Fortepianowej. Materiał Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
  • Z Andrzejem Kierulisem z Instytutu Polskiego w Wilnie, rozmawia Kamil Zalewski [posłuchaj]
Uczestników konkursu będzie oceniać międzynarodowe jury
Uczestników konkursu będzie oceniać międzynarodowe juryJoaquin Corbalan P/ Shutterstock

Festiwal odbywa się po raz dziewiąty. W tym roku weźmie w nim udział w sumie 82 uczestników z Litwy, Polski, Łotwy, Chin, Ukrainy, Węgier i Kanady. - Festiwal zachęca młode osoby uczące się w różnych szkołach muzycznych do poznawania polskiej muzyki i twórczości Chopina - mówi Andrzej Kierulis z Instytutu Polskiego w Wilnie. Placówka jest współorganizatorem wydarzenia. Przesłuchania będą się odbywały w trybie hybrydowym. Część zostanie przeprowadzona na żywo w gmachu Szkoły Muzycznej w Nowej Wilejce, pozostałe odbędą się online.


Posłuchaj
00:44 12879227_1.mp3 Wilno: rozpoczyna się Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Muzyki Fortepianowej. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Andrzej Kierulis dodaje, że twórczość Fryderyka Chopina jest świetną formą promocji polskości na świecie. - Jego muzyka wzbogaca każdego człowieka i jest doskonałą wizytówką Polski - podkreśla.

Uczestników konkursu będzie oceniać międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą uznani na świecie pianiści i pedagodzy. Wśród nich będą też jurorzy z Polski: profesor Anna Weronika Górecka, Izabella Darska-Havasi i Grzegorz Łobodziński. Początek konkursu o dziewiątej. Wydarzenie potrwa do soboty.

IAR/dad

Wystawa obrazów zainspirowana prozą Marka Hłaski w BUW

19.03.2024 14:03
„Gdzie ten Hłasko?” to tytuł wystawy prezentującej kilkadziesiąt prac plastycznych inspirowanych postacią i twórczością pisarza. Ekspozycja została zorganizowana w jego 90-tą rocznicę urodzin. Sejm RP rok 2024 ustanowił Rokiem Marka Hłaski.

Polonez z certyfikatem UNESCO. Ten taniec to polska tradycja o symbolicznym wymiarze

20.03.2024 10:58
Certyfikat UNESCO dla poloneza odebrali w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego przedstawiciele instytucji i organizacji zaangażowanych w opracowanie wniosku o wpisanie naszego tańca na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Figury szachowe znaleziono pod podłogą jednego z bloków Auschwitz

20.03.2024 18:03
Muzeum Auschwitz podało, że nietypowe figury szachowe należące do więźniów zostały znalezione podczas prac związanych z dostosowaniem bloku 8 w byłym niemieckim obozie Auschwitz I na potrzeby tworzonej Nowej Wystawy Głównej.