Redakcja Polska

W Wilnie zaprezentowano cykl filmowy na zakończenie polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej

18.06.2021 11:59
"Wyszehrad. Buntownicy Nowej Fali" to tytuł cyklu filmowego, który prezentowany jest w Wilnie. Zorganizowany został z okazji zakończenia polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Cykl organizowany jest przez Instytut Polski w Wilnie i ambasady Czech, Słowacji oraz Węgier.
Audio
  • "Wyszehrad. Buntownicy Nowej Fali" to tytuł cyklu filmowego, który prezentowany jest w Wilnie. Materiał Kamila Zalewskiego
Kadr z obrazu Film o miłości
Kadr z obrazu "Film o miłości"Fot. Materiały promocyjne

Jak mówi dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzata Stefanowicz-Pecela, cykl ma przybliżyć litewskim widzom jeden z najważniejszych ruchów filmowych ubiegłego stulecia - Nową Falę oraz jej twórców z krajów Grupy Wyszehradzkiej. -Kraje regionu łączą liczne więzy kulturalne, historyczne oraz doświadczenie XX wieku. Stąd w filmach pojawiają się wątki, które mówią o tym, że jesteśmy zespoleni i skazani na siebie - wyjaśnia.

Małgorzata Stefanowicz-Pecela zwraca uwagę, że wyszehradcy twórcy kina Nowej Fali buntowali się m.in. przeciwko barierom i zamkniętym granicom. Jak powiedziała, po upadku komunizmu nasze państwa rozpoczęły budowę swoich niepodległości i międzynarodową współpracę, a efektem tego jest właśnie m.in. Grupa Wyszehradzka.

W ramach cyklu "Wyszehrad. Buntownicy Nowej Fali" zaprezentowane zostaną w sumie cztery filmy. - Każdy z seansów będzie też poprzedzony prelekcją wybitnych, litewskich krytyczek filmowych Rasy Paukštyte oraz Izoldy Keidošiute - dodaje dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie. Filmem otwarcia cyklu był obraz Jerzego Skolimowskiego "Bariera" z 1966 roku. Oprócz niego, widzowie zobaczą też dzieło prekursora czechosłowackiej Nowej Fali, Słowaka Sztefana Uhera "Słońce w sieci" z 1962 roku oraz film Milosza Formana z 1967 roku zatytułowany "Pali się, moja panno". Węgierski ruch Nowej Fali będzie reprezentowany przez produkcję Istvána Szabó pt. "Film o miłości" z 1970 roku.

1 lipca Węgry obejmą przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

IAR/dad

Spektakularne sukcesy na pięciu kontynentach. Historia odkryć polskich archeologów

17.06.2021 12:00
Polscy archeolodzy należą do światowej czołówki badaczy starożytności. Od kilkudziesięciu lat odnoszą spektakularne sukcesy na pięciu kontynentach. Angażują się w międzynarodowe akcje ratowania zagrożonych zabytków między innymi w Egipcie, Sudanie, Syrii czy Libanie.

Instytut Polski w Wiedniu zorganizował konkurs graficzny z okazji Roku Stanisława Lema

16.06.2021 14:35
W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema – polskiego filozofa, eseisty, jednego z najpoczytniejszych pisarzy gatunku science fiction. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 57 języków i sprzedały się w sumie w ponad 45 milionach egzemplarzy.

W Petersburgu działa stoisko promujące polską kulturę i sport

18.06.2021 14:08
W związku z Euro 2020, w Petersburgu działa stoisko promujące polską kulturę i sport. Od tygodnia, codziennie pracownicy Instytutu Polskiego opowiadają mieszkańcom miasta nad Newą i turystom o naszym kraju. Biało-Czerwoni zagrają na petersburskim stadionie 23 czerwca z reprezentacją Szwecji. Będzie, to ich trzeci mecz w fazie grupowej piłkarskich Mistrzostw Europy.