Redakcja Polska

Instytut Książki ogłosił nabór kandydatur do Nagrody Transatlantyk

02.02.2022 15:43
Po raz osiemnasty Instytut Książki  zaprasza do zgłaszania kandydatur do Nagrody Transatlantyk. To doroczna nagroda dla popularyzatora literatury polskiej za granicą. Zgłoszenia należy nadsyłać do 31 marca - poinformowano na Twitterze Instytutu Książki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Billion Photos

Jak przypomniano, "Transatlantyk to doroczna nagroda Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą". "Jej celem jest uhonorowanie osoby, która ma szczególne osiągnięcia w zakresie promocji literatury polskiej na świecie" - wyjaśniono.

Nagroda składa się z 10 tys. euro oraz statuetki autorstwa Łukasza Kieferlinga. Zgłoszenia kandydatur należy nadsyłać  do 31 marca.

Podkreślono, że o nagrodę ubiegać się mogą "wyłącznie obywatele innych państw (także Polacy z obcym paszportem)". Zgłoszeń kandydatów mogą dokonywać polskie i zagraniczne instytucje zajmujące się upowszechnianiem kultury, ośrodki naukowe, wydawnictwa, stowarzyszenia twórcze, a także osoby prywatne.

W tym roku Nagroda Transatlantyk przyznana zostanie po raz osiemnasty. Z uwagi na pandemię COVID-19 i związane z nią utrudnienia w podróżowaniu, uroczyste wręczenie nagrody laureatowi odbędzie podczas gali, którą zorganizuje IK. Na tegorocznej gali wręczone zostaną także Nagrody Transatlantyk za rok 2020 (Ewie Thompson z USA) i za rok 2021 (Tokimasowi Sekiguchiemu z Japonii).

Laureatem może zostać tłumacz, wydawca, krytyk bądź animator życia kulturalnego. Wyboru dokonuje Kapituła Nagrody, złożona z badaczy literatury, animatorów życia kulturalnego, tłumaczy oraz dyrektora Instytutu Książki.

Po raz pierwszy nagrodę wręczono w 2005 r. podczas Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej – otrzymał ją wówczas Henryk Bereska. Do tej pory nagrodą uhonorowano, m.in. m.in. Andersa Bodegarda ze Szwecji, Albrechta Lemppa z Niemiec, Ksenię Starosielską z Rosji, Biserkę Rajčić z Serbii, Pietra Marchesaniego z Włoch, Vlastę Dvořáčková z Czech, Karola Lesmana z Holandii.


PAP/ho


10 lat temu zmarła Wisława Szymborska, wybitna poetka, eseistka, laureatka literackiej Nagrody Nobla

01.02.2022 11:13
10 lat temu, 1 lutego 2012 roku, zmarła Wisława Szymborska. Wydała ponad 20 książek, wśród nich wiele tomików wierszy, jak: "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Wszelki wypadek", "Dwukropek" oraz "Tutaj". Jej utwory, przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, cieszą się popularnością na całym świecie. Była wybitną poetką, eseistką, laureatką literackiej Nagrody Nobla. Nazywano ją "pierwszą damą polskiej poezji".

Narodowe Muzeum Techniki ponownie otwiera się dla zwiedzających

01.02.2022 12:36
Muzeum powstałe w miejscu dawnego Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w odnowionych wnętrzach prezentuje dwie nowe wystawy: o historii transportu i historii komputerów.

W Budapeszcie zaprezentowano książkę o polskich miejscach pamięci w Siedmiogrodzie

01.02.2022 14:24
Książka „Polskie miejsca pamięci i historie w Siedmiogrodzie” autorstwa Martona Okosa została zaprezentowana w poniedziałek w Instytucie Polskim w Budapeszcie. Autor przedstawił ponad 40 miejscowości, w których znajdują się miejsca pamięci związane z Polską.