Redakcja Polska

41 lat temu w Warszawie uruchomiono podziemne Radio Solidarność

12.04.2023 13:30
12 kwietnia 1982 roku, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, o godz. 21.00 została nadana pierwsza audycja. Poprzedziło ją rozrzucenie ulotek, informujących o czasie i paśmie nadawania.
Audio
  • 41 lat temu, cztery miesiące po wprowadzeniu stanu wojennego, w Warszawie uruchomiono podziemne Radio Solidarność - materiał Ewy Plisieckiej [posluchaj]
Nadajnik z jakich nadawano audycję podziemnego Radia Solidarność
Nadajnik z jakich nadawano audycję podziemnego Radia SolidarnośćPAP/Grzegorz Jakubowski

Podziemna rozgłośnia, działająca do 1989 roku, była fenomenem w całym ówczesnym bloku sowieckim. Twórcami Radia Solidarność w Warszawie byli Zofia i Zbigniew Romaszewscy. To oni przygotowali pierwszą audycję, we współpracy z Januszem Klekowskim i Markiem Rasińskim. Została nadana na falach UKF, z dachu budynku przy ulicy Grójeckiej. Trwała osiem i pół minuty. Program zaczynał się od pierwszych taktów popularnej piosenki "Siekiera, motyka", śpiewanej przez warszawiaków w czasie okupacji niemieckiej. Sygnałem, że stacja jest słyszana, było miganie świateł w mieszkaniach, o które zaapelowano do słuchaczy.

Po uruchomieniu warszawskiej rozgłośni Radio Solidarność rozpoczęło nadawanie w kilkudziesięciu innych miastach, w tym we Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku, Zakopanem, Puławach i Świdniku.

Rozgłośnia podnosiła polskiego ducha, gasnącego po kilku miesiącach stanu wojennego. - Nikt nie przypuszczał, że polskie podziemie może mieć swój głos – wspominała po latach Zofia Romaszewska.

Do walki z Radiem Solidarność władze komunistyczne skierowały jednostki MSW oraz wojsko. W lutym 1983 roku Zbigniew Romaszewski został skazany na 4,5 roku więzienia, a jego żona Zofia - na 3 lata. Pozostałym oskarżonym wymierzono kary od 7 miesięcy do 2,5 roku pozbawienia wolności. Był to jeden z najgłośniejszych procesów politycznych stanu wojennego i całych lat 80.

Ostatnią audycję warszawskiego Radia Solidarność nadano 22 czerwca 1989 roku.

IAR/ep

 

40. rocznica Dnia Solidarności z Polską. Wyemitowano wówczas audycję "Let Poland, be Poland"

31.01.2022 16:04
Dzień Solidarności 30 stycznia 1982 r. ogłoszono z inicjatywy najwyższych władz Stanów Zjednoczonych, w tym prezydenta Ronalda Reagana. Był to gest wsparcia demokratycznej opozycji w PRL w czasie stanu wojennego.

Premiera albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”

06.05.2022 15:02
W radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana odbyła się uroczysta premiera pięciopłytowego albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”. Polskie Radio jednocześnie inicjuje pod hasłem „Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

Polskie Radio szuka zaginionych płyt z września 1939 roku

08.05.2022 13:00
Część odnalezionej kolekcji została właśnie wydana w postaci pięciopłytowego boxu. Stało się to impulsem do rozpoczęcia akcji "Gdzie jest czarny neseser?", czyli poszukiwań brakującej części kolekcji.

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia

11.04.2023 15:47
Jego celem jest podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć ma wielu konkurentów, wciąż ma największy zasięg, dociera do najodleglejszych zakątków globu.