Redakcja Polska

Rozpoczął się konkurs "Dziedzictwo bez granic" Instytutu Polonika

01.07.2024 12:48
Rozpoczął się konkurs "Dziedzictwo bez granic" organizowany przez Instytut Polonika. Jego ideą jest zaangażowanie uczestników do poznawania historii Polski i Polaków, której świadectwa w postaci poloników zachowały się w wielu krajach na całym świecie. Nadesłane prace wzbogacą prowadzoną przez Instytut "Bazę poloników".
Na uczestników, których zadaniem będzie fotografowanie napotkanych poloników i przekazanie zdjęć Instytutowi Polonika, czekają nagrody
Na uczestników, których zadaniem będzie fotografowanie napotkanych poloników i przekazanie zdjęć Instytutowi Polonika, czekają nagrodyShutterstock

Koordynatorka konkursu Aleksandra Dąbkowska powiedziała, że każdy, kto podczas wakacyjnych podróży napotka jakieś ślady polskiej działalności, może nadesłać dokumentację do Instytutu Polonika. - Konkurs polega na tym, żeby wysyłać zgłoszenia w postaci fotografii i opisów miejsc poloników, czyli miejsc różnych zabytków, obiektów związanych z Polską, za granicą. Kategorie konkursowe są dwie: niezapomniany kadr, czyli jakieś niecodzienne ujęcie. Druga kategoria to: moja historia z polonikiem - bo może być sporo osób, które przeżyły coś fajnego za granicą i było to w jakimś miejscu gdzie właśnie znajdują się poloniki - dodała.

Aleksandra Dąbkowska mówiła, że do konkursu można nadsyłać najróżniejsze obiekty polskiej spuścizny kulturowej. - Mówimy o dziełach sztuki w muzeach, o pomnikach, o tablicach upamiętniających, nawet o nazwach ulic czy promenad, które są za granicą. Można też przesyłać zdjęcia obiektów architektonicznych: kościołów, budynków świeckich, ale też cmentarzy i zabytkowych polskich pomników nagrobnych - poinformowała.

Ślady polskości na świecie

Aleksandra Dąbkowska dodała, że konkurs ma też uświadomić, w jak wielu miejscach polscy twórcy pozostawili swoje ślady. - Chodzi na o to, by zwrócić uwagę na to, w ilu miejscach na świecie te polskie obiekty się znajdują. W tym momencie w naszej bazie mamy 84 państwa i prawie 70 tysięcy wpisów. Tych krajów na początku działalności, gdy startowaliśmy półtora roku temu, było 56 i też dzięki konkursowi w zeszłym roku dowiedzieliśmy się o różnych miejscach, w których nie spodziewaliśmy śladów polskości, na przykład, że na jakiś wyspach oceanicznych możemy spotkać polskie zabytki czy polskie obiekty, ale tak jest - zaznaczyła.

Dla najlepszych nadesłanych prac przewidziane są nagrody pieniężne oraz aparaty fotograficzne.

ZOBACZ TEŻ: Matejko, Malczewski, Brandt na wystawie "Utracone/Odzyskane z kolekcji warszawskich" w Kordegardzie

Wszystkie szczegóły oraz regulamin Konkursu, który potrwa do 31 sierpnia, znajdują się na stronie Instytutu Polonika.


IAR/dad

Wawel otwiera nowy taras z widokiem na wszystkie dachy zamku i panoramę okolic

30.06.2024 13:00
- Od poniedziałku zwiedzający Zamek Królewski na Wawelu będą mogli wejść na nowy taras widokowy, utworzony na dachu sąsiadującej z pałacem królewskim Małej Baszty. Po raz pierwszy można będzie zobaczyć wszystkie dachy Wawelu – zapowiedziała rzeczniczka zamku.

Matejko, Malczewski, Brandt na wystawie „Utracone/Odzyskane z kolekcji warszawskich” w Kordegardzie

29.06.2024 16:00
Obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Józefa Brandta, a także figurę „Bogini antycznej” z fasady Pałacu Brühla można zobaczyć od piątku w stołecznej Kordegardzie na wystawie „Utracone/Odzyskane z kolekcji warszawskich”.

Włochy: obchody 80. rocznicy wyzwolenia Maceraty i wkroczenia 2. Korpusu Polskiego

30.06.2024 10:00
W mieście Macerata we włoskim regionie Marche zorganizowano włosko-polskie obchody 80. rocznicy wyzwolenia i wkroczenia 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa 30 czerwca 1944 roku. Rocznicowe uroczystości otworzył koncert chopinowski. Zainaugurowano też dwie wystawy.