W ramach programu „Polonista” naukowcy z zagranicy, stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, pracują nad projektami, które dotyczą zarówno nauczania języka polskiego, jak i szeroko pojętej kultury, między innymi współczesnej muzyki czy sztuki miejskiej. Jak zgodnie twierdzą, uczestnictwo w programie zapewnia im duże możliwości rozwoju oraz poznania polskiego środowiska akademickiego. Dzięki kontaktowi z językiem polskim i polską kulturą tu, na miejscu, w Polsce, pogłębia się ich znajomość polszczyzny, lepiej rozumieją też niuanse polskiej kultury czy języka.
W audycji „Z językiem polskim w świat” odwiedzamy Śląsk, gdzie na tamtejszych uczelniach swoją wiedzę poszerzają dwaj naukowcy z Włoch.
Stypendystą NAWA jest dr Jacopo Saturno. W ramach programu „Polonista” na Politechnice Śląskiej realizuje on projekt „Interkomprehensywne nauczanie języka polskiego jako obcego Słowian Wschodnich”. Jest przekonany, że rezultaty pracy będzie można wykorzystać w dydaktyce nauczania języka polskiego jako obcego.
– Nie byłoby to możliwe bez obecności na Śląsku i bez współpracy z polskimi naukowcami – mówi dr Jacopo Saturno.
Z Turynu na Uniwersytet Śląski przybył prof. Alessandro Ajres, stypendysta Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który w ramach programu „Polonista” realizuje projekt badawczy „Hip-hop music and urban art. Silesia as a center of new cultural and communication patterns”.
To niezwykle innowacyjne badanie, którego nie udałoby się przeprowadzić bez osobistej obecności naukowca w Katowicach. Dzięki pobytowi na Śląsku prof. Alessandro Ajres nie tylko prowadzi projekt, ale też przekonuje się, że jego wybór studiowania języka polskiego był jak najbardziej trafny.
W audycji dr Jacopo Saturno i prof. Alessandro Ajres mówią o początkach swojej współpracy z NAWA, o realizacji badań w ramach programu „Polonista” a także o swojej fascynacji polską kulturą i o miłości do języka polskiego.
Audycję „Z językiem polskim w świat” zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Ewa Plisiecka.
Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.