Poseł Ewa Ernst-Dziedzic przytoczyła wydarzenia z dnia 24 lutego 2022 roku, gdy oczy wszystkich zwrócone były w stronę Ukrainy. Poseł Ewa Dziedzic, z pochodzenia Polka, pojechała wtedy zobaczyć sytuacje na granicy, kiedy w kierunku Polski zmierzały setki kobiet z dziećmi. „I ta pomoc nie może ustawać!” i jak dodała, ważnym jest, „aby wystawa jak ta dziś, przypominała nam ze wciąż trwa woja, są ludzie, których trzeba wpierać. To nasze zadanie, aby nastał znowu pokój, aby tym dzieciom Ukrainy zaoferować znowu godne życie, to jest nasz obowiązek”.
Otwarcie wystawy w Parlamencie austriackim
Dyrektor Instytutu Polskiego przedstawiła genezę projektu oraz zaprezentowała efekty konkursu plastycznego dla dzieci polskich, ukraińskich i austriackich, który został zorganizowany przez Instytut w związku z wystawą. Celem konkursu było dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców i wskazanie na uniwersalność przekazu. Wybrane prace dzieci zostaną również pokazane w wystawie okiennej Instytutu.
Oprawę muzyczną zapewnili polscy i ukraińscy studenci Wiedeńskiej Akademii Muzycznej – w programie znalazły się utwory m.in. M. Skoryka, M. Lysenko, czy A. Dvoraka. Wielu ukraińskich muzyków przybyło do Austrii po wybuchu wojny. Dla zilustrowania tego tematu z inicjatywy Instytutu zaprezentowana została przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych etiuda filmowa opowiadająca o ukraińskich muzykach, którzy odnaleźli w Polsce schronienie.
Otwarcie wystawy w Parlamencie austriackim
Dyskusja polityczna z udziałem Amb. Adama Hałacińskiego, Stałego Przedstawiciela RP przy OBWE, Amb. Yevhenia Tsymbaliuka, Stałego Przedstawiciela UA przy Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu, Amb. Austrii w Polsce Andreasa Stadlera oraz posłanki Ewy Ernst-Dziedzic koncentrowała się na obowiązku współpracy międzynarodowej przeciwko Rosji, ale też pokazała perspektywę trzech różnych krajów: Polski jako kraju członkowskiego OBWE i NATO, Ukrainy jako kraju zaatakowanego oraz Austrii - kraju neutralnego. Podczas debaty mocno pokreślono wymiar zaangażowania Polski i polskiego społeczeństwa w pomoc i solidarność z Ukrainą. Pojawił się także wątek dot. konieczności dokumentowania rosyjskich zbrodni w celu ich rozliczenia i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności po zakończeniu wojny.
W prezentacji wystawy uczestniczyło blisko 150 osób, w tym politycy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, urzędów, think-tanków oraz środowisk opiniotwórczych. Wystawa prezentowana była wcześniej w dniach 22.09-21.10. przed budynkiem Instytutu Polskiego w Wiedniu i cieszyła się dużym powodzeniem. W parlamencie będzie można oglądać ją do 28.10. co zbiega się ze świętem narodowym w Austrii (26.10) i wystawa będzie częścią programu dla zwiedzających parlament.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho