Redakcja Polska

„Hrabia Fredro” - najnowsza wystawa w Bibliotece Narodowej w Warszawie

03.07.2023 14:18
Wystawę w roku Aleksandra Fredry z okazji 230. rocznicy urodzin wielkiego komediopisarza zorganizowały Biblioteka Narodowa, Dom Komedii Aleksandra Fredry oraz Fundacja Rodu Szeptyckich.
Audio
  • „Hrabia Fredro” - najnowsza wystawa w Bibliotece Narodowej w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pomnik Aleksandra Fredry we Wrocławiu
Pomnik Aleksandra Fredry we WrocławiuM. Rychter/Shutterstock

Na wystawie można zobaczyć rękopisy, grafiki, fotografie oraz przedmioty związane z najwybitniejszym z komediopisarzy w historii literatury polskiej. Dyrektor Biblioteki Narodowej doktor Tomasz Makowski zaznaczył, że wiele z tych obiektów zobaczymy po raz pierwszy. „Wystawa powstała ze zbiorów Biblioteki Narodowej, ale, co jest okolicznością niezwykłą - ze zbiorów prywatnych spadkobierców i krewnych Aleksandra Fredry” - wyjaśniał Tomasz Makowski.

Fundacja Rodu Szeptyckich użyczyła na potrzeby tej wystawy wiele obiektów, które na co dzień nie są pokazywane. To jest fotel hrabiego Fredry, jego drogocenna pieczęć oraz różnego rodzaju rękopisy. Prezes fundacji i potomek Aleksandra Fredry Maciej Szeptycki przypomniał, że oryginalny fotel komediopisarza jest wyjątkową pamiątką. „To jest jego ukochany fotel, który stał w jego pokoju w dworku na Chorążczyźnie, w tym dworku i w tym pokoju, w którym Aleksander Fredro umarł 15 lipca 1876 roku” - przypominał praprawnuk poety. Jak dodał, ekspozycja prezentuje także dwa szczególne wyróżnienia poety - ordery za służbę wojskową. Można zobaczyć na wystawie złoty Order Wojenny Virtuti Militari Aleksandra Fredry, który dostał w 1812 roku oraz Order Legii Honorowej.

Dzięki wystawie można zapoznać się z mniej znanym obliczem autora Zemsty, nie tylko krytycznym obserwatorem społecznych i obyczajowych przemian trzech epok literackich, ale także doświadczonym napoleońskim żołnierzem oraz wzorowym ojcem rodziny i gospodarzem. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

IAR/ep

Rośnie zainteresowanie POLONĄ - największą biblioteką cyfrową w Polsce

19.03.2020 16:01
Odkąd zamknięte są biblioteki i księgarnie, uczelnie i szkoły, a także instytucje kultury i częściowo zakłady pracy, rośnie zainteresowanie POLONĄ. Największa biblioteka cyfrowa w Polsce notuje 10-krotny wzrost użytkowników dziennie.

Zainaugurowano uroczystości 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej w Warszawie

21.01.2022 14:48
Jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce działała w latach 1747-1795 jako Biblioteka Załuskich. Reaktywowana została w 1928 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

Wystawa "Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

25.11.2022 15:45
Ekspozycję, prezentującą dzieła czołowych malarzy polskiego romantyzmu. m.in. Marcina Zaleskiego, Jana Matejki, Artura Grottgera i Józefa Simmlera, otworzył prezydent Andrzej Duda.

Wystawa "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie

02.05.2023 10:05
To blisko 170 eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych. Ekspozycję przygotowano z okazji jubileuszu 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.