Redakcja Polska

Prof. Andrzej Rottermund laureatem XXV edycji nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

18.03.2024 12:07
Historyk sztuki, wieloletni dyrektor warszawskiego Zamku Królewskiego i były wiceminister kultury uhonorowany został za całokształt osiągnięć dla kultywowania i ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce i za granicą.  
Audio
  • Prof. Andrzej Rottermund laureatem XXV edycji nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Prof. Andrzej Rottermund laureatem XXV edycji nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora
Prof. Andrzej Rottermund laureatem XXV edycji nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora Foto: Jarosław Jaworski/materiały organizatora

Kapituła nagrody doceniła zwłaszcza wkład laureata w ukończenie odbudowy i doprowadzenie do rozkwitu Zamku Królewskiego w Warszawie, pozyskiwanie bezcennych dzieł sztuki do tej placówki oraz popularyzowanie wiedzy o polskiej sztuce. Pracę i starania o zachowanie i rewitalizację zabytków Warszawy prof. Andrzej Rottermund realizował bardzo konsekwentnie nie tylko pisząc książki i rozprawy naukowe na ten temat, lecz działając w licznych organizacjach mogących wspomóc tę aktywność. Profesor jest autorem ponad 100 publikacji z zakresu historii sztuki i muzealnictwa.

- Pan profesor od czasów studenckich był zaangażowany w długi, wieloetapowy proces rekonstrukcji i odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie – przypomniał członek kapituły, prof. Jacek Purchla. Dyrekcję Zamku Andrzej Rottermund przejął z rąk patrona nagrody profesora Aleksandra Gieysztora w roku 1991. - W ciągu ćwierćwiecza swojej dyrektury pan profesor postawił kropkę nad i w kwestii odbudowy zamku – dodał prof. Purchla

Dla prof. Andrzeja Rottermunda nagroda ma ogromne znaczenie, bo – jak sam powiedział - był przy jej narodzeniu. Podkreślił, że jest ona hołdem dla profesora Aleksandra Gieysztora i wszystkich laureatów nagrody. - Szczególnie wspominam tych, których z nami już nie ma - profesora Tadeusza Chrzanowskiego, profesora Franciszka Ziejkę, Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Pendereckiego. To są wszystko laureaci naszej nagrody. Oni zapisali się w historii ochrony dziedzictwa bardzo silnie – dodał były dyrektor Zamku Królewskiego. Wśród dotychczasowych laureatów są między innymi: profesor Jerzy Hausner,  Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Norman Davies, Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą oraz Lwowska Galeria Sztuki imienia Borysa Woźnickiego.

Nagroda imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest od 25 lat przez Fundację Citi Handlowy imienia Leopolda Kronenberga za szczególne osiągnięcia w ochronie dziedzictwa kulturowego. - Tegoroczny laureat to nie tylko ikona muzealnictwa, człowiek dbający o dobra kultury, ale też autorytet i przewodnik w działaniach dla budowania naszej tożsamości kulturowej – podkreśliła Elżbieta Czetwertyńska, prezes Zarządu Citi Handlowy.

XXV edycja nagrody została objęta honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

ep

 

 

"Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”. Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

19.07.2023 14:32
Najnowsza ekspozycja prezentuje dzieła sztuki antycznej i wczesnorenesansowej, a jej tematem jest inspiracja, jaką dla artystów wczesnego renesansu stanowiło odkrywane na nowo antyczne dziedzictwo.

Kolekcje artystyczne Lwowa na nowej wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

07.10.2023 15:39
Malarstwo i rzeźba od XVII wieku po wiek XX – dzieła z lwowskich zbiorów prezentowane są na wystawie "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" w Zamku Królewskim w Warszawie.

Dyrektor Zamku Królewskim w Warszawie podsumowuje rok 2023

02.01.2024 12:09
Po bogatym w wydarzenia minionym roku - w tym czeka nas prezentacja dzieł Rafaela, wystawa prac Władysława Hasiora i kolejne inwestycje. Rok 2024   będzie też ostatnim rokiem obchodów 50-lecia odbudowy Zamku.  

Nowe wystawy czasowe i pokaz rysunku Rafaela w warszawskim Zamku Królewskim

08.02.2024 12:21
Na rok 2024 Zamek Królewski zapowiada pięć wystaw czasowych z dziełami takich mistrzów jak: Rafael Santi, Pietro Perugino, Jan Matejko i Władysław Hasior oraz dwie nowe ekspozycje stałe.