Redakcja Polska

Bruksela: wystawy o napaści Niemiec na Polskę i o Polakach ratujących Żydów

13.09.2020 12:19
Do 24 września można oglądać w Brukseli dwie wystawy: dotyczącą napaści Niemiec na Polskę i o Polakach ratujących Żydów. Ekspozycje ustawiono w kościele Notre-Dame de la Chapelle. W 81.rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowało je Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej. Dziś po południu, podczas mszy w intencji Ojczyzny nastąpi uroczysta inauguracja.
Audio
  • Ambasador Andrzej Sadoś powiedział, że wystawa dotycząca napaści Niemiec pokazuje okrucieństwa okupanta wymierzone w ludność cywilną (IAR)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

Ambasador Andrzej Sadoś powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że wystawa dotycząca napaści Niemiec "Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni!" pokazuje okrucieństwa okupanta wymierzone w ludność cywilną.

- Od samego początku kampanii wrześniowej i okupacji Polski towarzyszą liczne zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko cywilnej ludności. (...) Umieszczenie tej wystawy w miejscu licznie odwiedzanym przez turystów, przez mieszkańców Brukseli w kościele na Starym Mieście jest dobrym narzędziem edukacyjnym -podkreślił ambasador Andrzej Sadoś. Ta wystawa składa się z 17 plansz i jest ustawiona w jednej nawie brukselskiego kościoła.

Druga ekspozycja liczy 15 plansz i opowiada historie Polaków ratujących Żydów. Została przygotowana we współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Na tej wystawie poznamy między innymi historię rodziny Ulmów, postać Ireny Sendlerowej, działalność polskich dyplomatów, Grupy Ładosia w Szwajcarii, czy Mieczysława Fogga. Ambasador Andrzej Sadoś przypomniał, że Polska była jedynym państwem w Europie, gdzie za pomoc Żydom groziła śmierć. - Staramy się tutaj zaprezentować, na miejscu w Brukseli, nieznane informacje na temat tych najbardziej tragicznych momentów w historii Europy i świata, historię Polski - powiedział ambasador.


IAR/dad

Nowogródek – słynące z wielokulturowości rodzinne miasto Adama Mickiewicza

12.09.2020 14:45
Miasto słynące od wieków z wielokulturowości dziś leży na terenie Białorusi, a poprzez związki z polskim poetą jest szczególnie ważne dla polskiej historii. W inwokacji do „Pana Tadeusza” Adam Mickiewicz pisze o grodzie zamkowym nowogródzkim.

UE potępia łamanie prawa na Białorusi, jest zdecydowana na sankcje

12.09.2020 13:30
Unia Europejska potępiła łamanie prawa na Białorusi, eskalacje przemocy i przymusowe wygnania z kraju członków opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Wezwała do zwolnienia politycznych więźniów i podkreśliła, że jest zdecydowana objąć sankcjami osoby odpowiedzialne za przemoc. Oświadczenie w imieniu 27 krajów opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Andrzej Poczobut: akcja #LightForBelarus została dostrzeżona przez mieszkańców Białorusi

13.09.2020 12:58
Trwa akcja #LightForBelarus, czyli Światło dla Białorusi. Wybrane instytucje kultury w Polsce oraz między innymi na Litwie, Ukrainie i w Gruzji podświetlają swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Kolory te od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś.