Redakcja Polska

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego wzbogaciło się o zbiór unikalnych dokumentów AK 1943-1944

28.01.2021 15:24
Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego wzbogaciło się o zbiór unikalnych dokumentów Armii Krajowej z lat 1943-1944. W skład archiwaliów przekazanych przez darczyńców wchodzą dokumenty Kontrwywiadu AK i Wojskowych Sądów Specjalnych VII Obwodu AK Obroża Rejonów.
Audio
  • Jak mówi Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, dokumenty to jednorodny zbiór około 1,5 tysiąca stron rękopisów i druków ulotnych z zakresu działania systemu prawnego Polskiego Państwa Podziemnego i Kontrwywiadu Armii Krajowej (IAR)
Część przekazanych akt
Część przekazanych aktŹródło: Twitter/Archiwum Akt Nowych @aan_gov_pl

Jak mówi Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, dokumenty to jednorodny zbiór około 1,5 tysiąca stron rękopisów i druków ulotnych z zakresu działania systemu prawnego Polskiego Państwa Podziemnego i Kontrwywiadu Armii Krajowej. - To pierwszy tak duży i tak zwarty zbiór dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego związanego z Wojskowymi Sądami Specjalnymi czyli najważniejszym elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości Polskiego Państwa Podziemnego i Kontrwywiadu Armii Krajowej. Dalsze dokumenty to rozkazy, instrukcje, meldunki oraz cały zestaw dokumentów z dochodzeń prowadzonych przez Wojskowe Sądy Specjalne. Od wszczęcia postępowania poprzez przesłuchania świadków aż do orzeczeń sądowych, które czasem kończyły się w dramatyczny sposób czyli śmiercią podsądnych - wyjaśnia Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego.

Uroczystego przekazania dokumentów do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego dokonał Prezes Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, który zaznaczył, że w ten sposób PGE przyczynia się do propagowania idei patriotycznej oraz idei wolności. - PGE przeprowadziła inicjatywę, która polegała na zakupie archiwalnych dokumentów Kontrwywiadu Armii Krajowej oraz Sądów Specjalnych pokazują, jakim fenomenem było Polskie Państwo Podziemne, jak było doskonale zorganizowane, posiadające własną Służbę Kontrwywiadu, własne Sądy Specjalne, które eliminowały konfidentów, współpracowników Gestapo oraz innych Służb, między innymi współpracowników NKWD - podkreśla Wojciech Dąbrowski.

W przekazanym zbiorze znajdują się sprawozdania z działalności Armii Krajowej w tym z akcji likwidacyjnych i bojowych, opis struktur konspiracyjnych, opisy rozpracowywania niebezpiecznych agentów Gestapo i szkodliwych dla Narodu Polskiego urzędników III Rzeszy oraz przedstawicieli władz wojskowych i policyjnych. W skład Zespołu wchodzą też druki związane z działaniem Urzędów i Urzędników Skarbowych z rejonu Warszawy i okolic zarówno w zakresie rozpracowania konfidentów niemieckich jak również powołania przy Komendzie Głównej AK konspiracyjnego Komitetu Skarbowców Polskich, w tym unikalny Regulamin działania Komitetu, roty czy przysięgi. W zbiorze zachowała się również prawdopodobnie jedyna znana Instrukcja kolportażu druków konspiracyjnych w ramach Akcji N - Akcji prowadzonej wśród Niemców od kwietnia 1941 do kwietnia 1944. Stanowiącej oddzielny dział walki psychologicznej z okupantem. Polegający na druku i kolportażu specjalnych konspiracyjnych pism i ulotek w języku niemieckim. Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego podpisało porozumienie o współpracy z Archiwum Akt Nowych, w zakresie ratowania i zabezpieczania materiałów archiwalnych Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie Warszawa

Ambasador RP w Londynie przypomina w "Daily Telegraph" postać Witolda Pileckiego

27.01.2021 13:49
Postać Witolda Pileckiego, który informował o zbrodniach popełnianych w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, przypomniał w środę w liście opublikowanym na łamach dziennika "Daily Telegraph" ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Ambasador Polski przy UE uczcił pamięć o Holokauście na spotkaniu unijnej "27"

28.01.2021 08:22
W Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli uczczono w środę pamięć ofiar Holokaustu. Późnym popołudniem, podczas cotygodniowej narady, oświadczenia polskiego ambasadora Andrzeja Sadosia wysłuchali ambasadorowie 27 krajów. Poprosił o to przedstawiciel Portugalii, kierującej teraz pracami Unii Europejskiej.

"Szukanie porozumienia jest niekończącą się misją". Ocalony z Holokaustu w rozmowie z ambasador Iwoną Kozłowską

28.01.2021 14:07
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska zaprosiła urodzonego w Warszawie i ocalonego z Holokaustu dzięki polskiemu adwokatowi, a mieszkającego obecnie w Bernie, Bronisława Erlicha do rozmowy o tragicznym okresie II wojny światowej oraz wnioskach, jakie powinniśmy z historii wyciągać.