Redakcja Polska

500 lat temu na Wieży Zygmuntowskiej Katedry na Wawelu zawieszono Dzwon Zygmunt

09.07.2021 14:07
Najsłynniejszy polski dzwon został ufundowany przez Zygmunta I Starego i nazwany potem jego imieniem. Jego dźwięk towarzyszy Polakom podczas świąt oraz w najważniejszych chwilach
Audio
  • 500-lecie Dzwonu "Zygmunt" - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Jan Matejko Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w roku 1521 w Krakowie
Jan Matejko "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w roku 1521 w Krakowie”Foto: wikipedia/domena publiczna/lic. Copyright expired, PD-Art

W niedzielę wizytę w Polsce złoży prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką; razem z prezydentem Andrzejem Dudą oraz Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w krakowskich uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt.

Na wieży Dzwon Zygmunt umieszczony został 9 lipca 1521 roku, a cztery dni później, na uroczystości świętej Małgorzaty, Kraków po raz pierwszy usłyszał jego bicie. Żeby dzwon się rozkołysał i wydobył właściwy dźwięk, potrzeba dwunastu dzwonników, którzy pociągają za sznury.

Mimo że waży blisko 13 ton, proces jego zawieszenia był możliwy w XVI wieku dzięki zastosowaniu prostych rozwiązań – mówi dyrektor Betlej Zamku na Wawelu Andrzej Betlej.


Obchody 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt uświetni pokaz obrazu "Zawieszenie dzwonu Zygmunt na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku" Jana Matejki. Na Wawelu krakowianie i turyści będą mogli go zobaczyć do końca sierpnia.  Obraz został wypożyczony ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.  

Dźwięk Zygmunta słychać w promieniu 30 kilometrów. To dziś jedyny tak potężny dzwon w Europie poruszany siłą ludzkich mięśni. I za każdym razem bije inaczej.

Źródła historyczne podają, że dzwon Zygmunt został odlany w 1520 roku przez ludwisarza Hansa Behama z Norymbergi w warsztacie w pobliżu Bramy Floriańskiej. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława. Znajdują się tam także herby Polski i Litwy.


IAR/ep

Wystawa MSZ w Łazienkach Królewskich o polskiej pomocy w walce z pandemią

09.07.2021 14:00
W Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich przy Agrykoli można oglądać wystawę Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polska pomoc w walce z pandemią COVID-19". Ekspozycja prezentuje fotografie przedstawiające między innymi konwoje z pomocą humanitarną wysłane w czasie szerzenia się pandemii na Białoruś, Ukrainę, do Mołdawii, Armenii, Indii oraz na Bałkany Zachodnie.

Sukcesy i historia odkryć polskich archeologów w Ameryce Południowej

09.07.2021 12:54
Polscy archeolodzy od lat z sukcesem prowadzą prace badawcze na terenie Ameryki Południowej. Na tym kontynencie posiadamy własną placówkę naukowo-badawczą w Cusco, w Peru, którą założył i kieruje profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Augustów: w miejscu dawnej katowni NKWD i UB powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej

09.07.2021 14:54
W Augustowie, w Domu Turka, siedzibie dawnej katowni NKWD i UB, powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej. Placówka będzie przybliżać historię największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. W operacji dokonanej 76 lat temu przez oddziały sowieckie - Armii Czerwonej, NKWD i Smiersza przy wsparciu Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa, mogło zginąć nawet 2 tysiące osób.