Redakcja Polska

215 lat temu urodził się Juliusz Słowacki, wybitny twórca epoki romantyzmu

04.09.2024 13:00
Był poetą, dramatopisarzem i filozofem. Jest uważany za jednego z trzech wieszczów narodowych, obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego.
Audio
  • 215 lat temu urodził się Juliusz Słowacki. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Portret Juliusza Słowackiego
Portret Juliusza SłowackiegoPolona

Autor dramatów: "Kordian", "Balladyna", "Horsztyński" i "Samuel Zborowski". Jego dzieła wywarły znaczący wpływ na rozwój literatury polskiej i do dziś stanowią źródło inspiracji.

W twórczości Słowacki podejmował problemy związane z walką narodowo-wyzwoleńczą, poruszał też uniwersalne tematy egzystencjalne.

Mimo, iż Słowacki żył zaledwie 40 lat, jego twórczość literacka jest bogata i różnorodna. Pozostawił 13 dramatów, w tym takie, jak: "Lilla Weneda", "Mazepa", "Sen srebrny Salomei" i "Fantazy". Napisał 20 poematów, wśród nich poemat dygresyjny "Beniowski", poemat miłosny "W Szwajcarii" i poemat prozą "Anhelli", będący pesymistyczną prognozą przyszłości polskiej emigracji i jej walki o niepodległość Polski. Jest także autorem setek wierszy, listów, jednej powieści i wielu rysunków.

Stworzył spójny system filozoficzny dotyczący istoty wszechświata, który nazwał filozofią genezyjską. Został wyłożony w dziele "Genezis z Ducha". Koncepcja ta zakłada duchową istotę wszelkiego istnienia, podczas gdy materia stanowi jedynie formę ducha.

Juliusz Słowacki wywarł wielki wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego w naszym kraju, między innymi Antoniego Langego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Jana Lechonia.

Zmarł na gruźlicę, 3 kwietnia 1849 roku w Paryżu. Jego prochy w 1927 roku zostały przewiezione do Krakowa. Na zakończenie ceremonii pogrzebowej na Wawelu, marszałek Józef Piłsudski wypowiedział wielokrotnie cytowane później, słowa: "W imieniu Rządu Rzeczypospolitej polecam Panom odnieść trumnę Juliusza Słowackiego do krypty królewskiej, bo królom był równy". Prochy poety zostały złożone obok Adama Mickiewicza w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze Wawelskiej, gdzie znajdują się do dziś.

IAR/PP

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Unikatowa placówka na skalę europejską

01.09.2024 16:45
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to instytucja, której działaniom przyświeca hasło "Kultura wielu wymiarów". Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.

"Ja, Rosiński" - dokument o jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów

03.09.2024 16:53
Film o współtwórcy serii komiksowej o Thorgalu i albumu "Szninkiel" dokumentuje jego pracę nad ostatnimi w karierze albumami.

Polonijni sportowcy z Austrii na Międzynarodowym Turnieju Tenisa Ziemnego w Gdyni

04.09.2024 13:56
Polonijni zawodnicy z siedmiu krajów uczestniczyli w Gdyni w czwartym już Międzynarodowym Polonijnym Turnieju Tenisa Ziemnego. Ponad 60. tenisistów zmierzyło się na kortach Arki Gdynia. Wśród nich był Janusz Wajsbard z Austrii, gość Polskiego Radia dla Zagranicy.