Redakcja Polska

Muzeum Historii Polski zaprasza na wystawę "Enigma. Zagadka rozwiązana"

03.11.2021 16:27
W dniach 9-28 listopada w Galerii Kordegarda w Warszawie będzie prezentowana wystawa poświęcona niemieckiej maszynie szyfrującej odkodowanej przez polskich kryptologów.
Audio
  • Wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana". Z Michałem Nałęcz-Nieniewskim, jednym z kuratorów wystawy, rozmawiał Przemysław Pawełek [POSŁUCHAJ]
Maszyna szyfrująca Enigma. W przyszłości maszynę będzie można zobaczyć w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.
Maszyna szyfrująca Enigma. W przyszłości maszynę będzie można zobaczyć w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.Chris McBride/Twitter

Wystawa „Enigma. Zagadka rozwiązana” przygotowana została we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury.

W ramach wystawy po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szerokiej publiczności eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie II wojny światowej. Wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.

Replika Enigmy, będąca dziełem polskich kryptologów i inżynierów, wykorzystywana do łamania niemieckich szyfrów, jest unikatem na skalę światową – jedynym zachowanym obiektem tego rodzaju udostępnionym publiczności i badaczom. Ekspozycja opowiada zarówno historię eksponatu, jak i drogę Polaków do rozwiązania zagadki niemieckiej maszyny szyfrującej.

Z Michałem Nałęcz-Nieniewskim, jednym z kuratorów wystawy, rozmawiał Przemysław Pawełek.

We Lwowie po raz 18. zapłonęło „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”

03.11.2021 12:25
W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 18. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło około 20 tysięcy zniczy, zakupionych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Z powodu pandemii koronawirusa Konsulat Generalny RP zorganizował akcję w ścisłym reżimie sanitarnym.

30 lat temu powstało Polonijne Centrum Nauczycielskie

03.11.2021 13:00
Powołane zostało przez Ministra Edukacji Narodowej 1 listopada 1991 roku, a zadaniem tej jednostki oświatowej jest merytoryczne i metodyczne wspomaganie nauczycieli spoza granic RP, uczących języka polskiego i innych przedmiotów w języku polskim.  

Już po raz dziesiąty można bezpłatnie zwiedzić największe rezydencje królewskie w Polsce

03.11.2021 12:20
W ramach akcji "Darmowy listopad" swoje zbiory udostępni aż osiem dawnych rezydencji królewskich – m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Wilanów, a także Zamek na krakowskim Wawelu.  

Polscy polarnicy ruszają na podbój Antarktydy

03.11.2021 13:16
Po czterech dekadach przerwy Polska powraca na mapę wschodniej Antarktydy. Z Warszawy w najbliższych dniach wyruszy specjalna wyprawa naukowa polskich polarników. Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk jadą w rejon bieguna południowego, by na nowo otworzyć polską stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Była ona nieczynna przez ponad 40 lat.