Redakcja Polska

Marek Dzierżak: tęsknię za Polską każdego dnia

08.04.2023 07:45
Chciałbym, by moje dzieci wychowane na emigracji, poczuły to co ja, kiedy samolot ląduje na lotnisku w Modlinie czy na Okęciu. Jak jadę tramwajem w Dublinie czasem nie wszystko dosłyszę z rozmów prowadzonych przez pasażerów, a w Warszawie wszystkie ploteczki do mnie docierają. Tęsknię za Polską każdego dnia – przyznaje Marek Dzierżak mieszkający z rodziną w Irlandii.
Audio
  • Z Markiem Dzierżakiem, Polakiem mieszkającym z rodziną w Irlandii, o tęsknocie emigranta i planach powrotu do Polski, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Marek Dzierżak na plaży w Irlandii.
Marek Dzierżak na plaży w Irlandii.Foto: archiwum Marka Dzierżaka

Wyjechałem z Polski w czasie głębokiego, gospodarczego kryzysu. Z pensji nie mogłem nawet zapłacić rachunków. Żona urodziła właśnie drugie dziecko. Zmieniłem pracę i miałem tam lepiej zarabiać ale po podpisaniu umowy moje wynagrodzenie nie wzrosło. Umówiłem się na kilka rozmów o pracę w Irlandii. W Cork dostałem pracę w hotelu. Nie było wyboru i przestrzeni na sentymenty. Spakowaliśmy się i wyjechaliśmy – wspomina Marek Dzierżak.

Od dziesięciu lat zastanawiamy się z żoną nad powrotem do Polski. Mamy o tyle bezpieczną sytuację, że w Warszawie czeka na nas mieszkanie. Praca jakaś zawsze się znajdzie, przeglądam portale, jest wiele ogłoszeń. Pytanie kiedy wrócić? Czekaliśmy aż dzieci dorosną. Wychowały się w Irlandii i mimo kontaktów z Polską, znajomości języka polskiego, tradycji i obyczajów, wrosły w tę rzeczywistość. Nie chcieliśmy ich kolejny raz wyrywać z korzeniami, niech same wybiorą gdzie chcą spędzić dorosłe życie. A mnie, poza tęsknotą za ojczyzną, do kraju wkrótce może ściągnąć potrzeba opieki nad mamą, która jest już w bardzo podeszłym wieku. Tęsknię za Polską każdego dnia – mówi gość audycji Kierunek Polska.

Z Markiem Dzierżakiem, Polakiem mieszkającym z rodziną w Irlandii, o tęsknocie emigranta i planach powrotu do Polski, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Muzeum Chopina w Warszawie wkrótce ponownie – po remoncie - zaprosi zwiedzających

05.04.2023 11:22
W najbliższym czasie muzeum planuje cykliczny pokaz listów polskiego kompozytora – to największa kolekcja korespondencji Chopina w tej części Europy. Będzie też można zobaczyć rękopisy muzyczne Fryderyka.

Niezwykła historia londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy. Konferencja na UJ

07.04.2023 15:23
Oficyna Poetów i Malarzy działała głównie w Londynie w latach: 1950 - 2011. Jej dorobek wydawniczy i drukarski obejmuje niemal 800 tytułów. Założyciele Oficyny - Krystyna i Czesław Bednarczykowie  -wierzyli w tradycyjne rzemiosło drukarskie, a za piękną książkę uważali taką, która została wykonana ręcznie i stanowiła wspólne dzieło pisarza i grafika.