Redakcja Polska

Sowieckie ludobójstwo polskich elit i pamięć o bohaterach. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

30.01.2021 09:00
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zainaugurowała, organizowany po raz drugi, konkurs literacko-plastyczny "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tegorocznej odsłonie - do kategorii Plakatu i Praca pisemna, dodano trzecią, która polega na napisaniu teksu piosenki dotyczącej Zbrodni Katyńskiej. Prace konkursowe należy przesyłać do 19 marca. Marszałek Elżbieta Witek mówiła podczas uroczystości, że celem konkursu jest przechowywanie tradycji, a także odkłamanie zafałszowanego obrazu Zbrodni Katyńskiej.
Audio
  • W magazynie m.in. o potępieniu Rosji przez Biały Dom, za brutalne tłumienie demonstracji, o braku przełomu w rozmowach Komisji Europejskiej z firmą AstraZeneca i o oczekiwaniach amerykańskiej Polonii wobec prezydentury Joe Bidena [posłuchaj]
X Katyński Marsz Cieni, zorganizowany w 2017 r. m.in. przez IPN i Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław. Jego uczestnicy i warszawiacy oddali w ten sposób hołd żołnierzom, policjantom, oficerom KOP oraz kapelanom - ofiarom zbrodni katyńskiej
X Katyński Marsz Cieni, zorganizowany w 2017 r. m.in. przez IPN i Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław". Jego uczestnicy i warszawiacy oddali w ten sposób hołd żołnierzom, policjantom, oficerom KOP oraz kapelanom - ofiarom zbrodni katyńskiejFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o tym, że Biały Dom potępił Rosję za brutalne tłumienie demonstracji i wezwał Moskwę do natychmiastowego uwolnienia lidera opozycji Aleksieja Nawalnego. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przypomniała, że prezydent Joe Biden zlecił służbom wywiadowczym przygotowanie raportu na temat działań Rosji, w tym
cyberataku na amerykańskie instytucje rządowe i próby otrucia Nawalnego. Informacje na ten temat zebrała Katarzyna Semaan.

Z Frankiem Spulą, prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej rozmawiamy o oczekiwaniach amerykańskiej Polonii wobec prezydentury Joe Bidena. Rozmowę prowadzi Piotr Orłowski.

Mówimy też o braku przełomu w rozmowach Komisji Europejskiej z firmą AstraZeneca w sprawie terminowych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 do Unii. Komisja poinformowała, że nie jest zadowolona z wyjaśnień brytyjsko-
szwedzkiego koncernu, który poinformował, że znacznie zmniejszy dostawy szczepionek do unijnych krajów w pierwszym kwartale.

Przypominamy też o 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej uwolnili ponad 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym około pół tysiąca dzieci. Tego dnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, uchwalony przez ONZ w 2005 roku. Tematem zajął się Przemysław Pawełek.

W programie również o ogólnopolskim konkursie poświęconym pamięci o Zbrodni Katyńskiej. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zainaugurowała, organizowany po raz drugi, konkurs literacko-plastyczny "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tegorocznej odsłonie - do kategorii Plakatu i Praca pisemna, dodano trzecią, która polega na napisaniu teksu piosenki dotyczącej Zbrodni Katyńskiej. Prace konkursowe należy przesyłać do 19 marca.

Marszałek Elżbieta Witek mówiła podczas uroczystej inauguracji, że celem konkursu jest przechowywanie tradycji, a także odkłamanie zafałszowanego obrazu Zbrodni Katyńskiej.

100 lat temu, we Lwowie urodził się Stanisław Lem, pisarz science fiction, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestię techniki, natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Został odznaczony Orderem Orła Białego i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. Z dr Maciejem Kaweckim, prezesem Instytutu „Polska Przyszłości” im. Stanisława Lema, rozmawia Ewa Plisiecka.

Decyzją Sejmu rok 2021 ma w sumie 6 patronów. Oprócz Stanisława Lema to także kardynał Stefan Wyszyński, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. Rozpoczynający się rok jest także rokiem Konstytucji 3 Maja oraz Rokiem Grupy Ładosia.

Naszym gościem w cyklu "Kierunek: Polska" jest Mateusz Stąsiek, konsul generalny RP w Londynie. Rozmawiamy o sytuacji Polaków po Brexicie. Do wysłuchania wywiadu zaprasza Małgorzata Frydrych.

W naszym programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzimy leżący na Białorusi Nowogródek.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.