W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, że przewodnicząca Europarlamentu chce zwiększenia kompetencji tej instytucji. W tym kontekście Roberta Metsola podczas swojej wizyty w Polsce mówiła o potrzebie zmiany unijnych traktatów.
W trakcie spotkania z szefem polskiego rządu jednym z tematów rozmów było wsparcie dla Ukrainy. "Dziękuję premierowi za doskonałą dyskusję na temat naszego wzmocnionego wsparcia dla Ukrainy i priorytetów nowego Europarlamentu, nadal działamy na rzecz ludzi" - napisała na platformie X Roberta Metsola po spotkaniu z Donaldem Tuskiem.
Drugim elementem wizyty przewodniczącej Europarlamentu w Polsce było spotkanie z młodzieżą na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie, by rozmawiać o wyzwaniach stojących przed Unią.
Roberta Metsola wezwała do stworzenia unijnego planu odbudowy Strefy Gazy. Podkreślała w Olsztynie, że izraelskie bombardowania palestyńskiej enklawy muszą dobiec końca.
Szefowa Europarlamentu zaznaczyła, że to właśnie ta instytucja była pierwszą i prawdopodobnie jedyną, wzywającą do trwałego zawieszenia broni na Bliskim Wschodzie.
Przewodnicząca Europarlamentu Roberta Metsola wezwała także, by przy adaptacji AI Act do krajowych przepisów władze pamiętały o interesie swych obywateli. Unijne rozporządzenie jest jednym z pierwszych na świecie, które szeroko reguluje kwestie związane z korzystaniem i wprowadzaniem do obrotu sztucznej inteligencji.
Informujemy też, że w dniu Święta Lotnictwa Polskiego, w Teksasie zaprezentowano pierwszy polski samolot wielozadaniowy F-35.
Amerykański koncern Lockheed Martin pokazał pierwszy polski samolot wielozadaniowy F-35. Podczas ceremonii Fort Worth w Teksasie dowódca polskich wojsk lotniczych Ireneusz Nowak odebrał symboliczny certyfikat własności maszyny.
Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski, polscy piloci oraz przedstawiciele Lockheed Martin wzięli udział w prezentacji pierwszego F-35 Husarz.
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk powiedział, że jest to historyczny moment dla Polski. Jesteśmy naprawdę w elicie, jeśli chodzi o siły powietrzne na świecie. Biorąc pod uwagę położenie naszego kraju pomiędzy Ukraina, Rosją i Białorusią, dziś zrobiliśmy ogromny krok - powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk.
Ambasador Mark Brzezinski powiedział, że przekazanie Polsce pierwszego F-35 świadczy o bardzo bliskim sojuszu Polski i USA. To wydarzenie jest sygnałem nie tylko dla Rosji ale dla całego świata, że sojusz polsko-amerykański jest silny jak nigdy wcześniej - mówił ambasador.
Umowę na 32 samoloty wielozadaniowe F-35 Polska podpisała w 2020 roku. Wartość kontraktu wynosi 4,6 miliarda dolarów. Zaprezentowana w Fort Worth maszyna pozostanie na razie w USA i będzie służyć do szkolenia polskich pilotów.
Komentujemy również zapowiedź prezydenta Ukrainy, że wkrótce ogłosi plan zakończenia wojny z Rosją. Swój pomysł Wołodymyr Zełenski przedstawi we wrześniu. W pierwszej kolejności ma go zobaczyć prezydent USA Joe Biden oraz kandydaci startujący w wyścigu o prezydenturę.
Polska powinna pozostać beneficjentem funduszy w nowym, unijnym budżecie - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia Piotr Serafin, kandydat na komisarza do spraw budżetu. Jeśli tę kandydaturę zatwierdzi przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen a później Parlament Europejski, to właśnie Piotr Serafin będzie pisał projekt nowego budżetu po 2027 roku.
O priorytetach jeśli chodzi o wydatki i wyzwaniach, które czekają Unię w najbliższych pięciu latach z Piotrem Serafinem rozmawiała w Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
85 lat temu 1 września 1939 roku niemieckim atakiem na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. To polscy żołnierze pierwsi stawili opór najpierw niemieckiej, a później sowieckiej agresji. W rocznicę wybuchu II wojny światowej naszym gościem jest dr Janusz Marszalec, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jej współtworca.
"Portret marszałka Józefa Piłsudskiego" autorstwa Józefa Mehoffera oraz książka "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" Maksymiliana Goldsteina i Karola Dresdnera - to polskie straty wojenne, które ostatnio udało się odzyskać. Zaprezentowano je podczas konferencji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Resort od 1992 roku gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych z terenów Polski w granicach po 1945 roku. Obecnie w prowadzonej przez MKiDN bazie strat wojennych jest około 64 tysięcy rekordów obejmujących dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Szczegóły w naszym programie.
O potrzebie wsparcia nauki języka polskiego wśród polonijnej młodzieży, rozmawiamy z dr Urszulą Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorką Instytutu Rozwoju Języka Polskiego. Nasza rozmówczyni zwracała uwagę na malejące zainteresowanie językiem ojczystym kolejnych pokoleń emigrantów.
Działania, powołanego ustawowo w 2022 roku Instytutu, mają właśnie na celu większe upowszechnianie języka polskiego w środwiskach polonijnych, co przyczyni się do podtrzymywania tożsamości narodowej i więzi z Ojczyzną oraz szerokiej promocji nauki polskiego jako języka obcego.
Oferta Instytutu Rozwoju Języka Polskiego w dużej części jest skierowana do młodej Polonii, dzieci i młodzieży, gdyż tylko około 10 procent z nich uczy się polskiego, a język to tożsamość, korzenie, on buduje historię narodu i każdego z nas. Dlatego wśród głównych zadań Instytutu Rozwoju Języka Polskiego wymienia się wspieranie kultywowania polskiej tradycji i wartości języka polskiego jako ojczystego oraz promocji języka polskiego jako ojczystego wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.