Redakcja Polska

Senat wspiera Polonię. Ruszył konkurs ofert SENAT–POLONIA 2025

15.12.2024 12:47
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła, że rusza konkurs ofert SENAT–POLONIA 2025 na realizację zadań publicznych z zakresu opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Jak poinformowała podczas konferencji prasowej, środki na Polonię zwiększą się siedmiokrotnie – do ponad 70 mln zł.
Audio
  • W magazynie między innymi o wizycie prezydenta Francji w Warszawie, zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE i 43 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [posłuchaj]
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła, że rusza konkurs ofert SENATPOLONIA 2025
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła, że rusza konkurs ofert SENAT–POLONIA 2025Foto: Tomasz Paczos/Kancelaria Senatu

W magazynie "Widziane z Polski" informujemy o wizycie prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce.

Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron zgadzają się, że żadne decyzje dotyczące przyszłości Ukrainy nie mogą zapaść bez zgody Kijowa

Wojna w Ukrainie była głównym tematem rozmowy szefa polskiego rządu z francuskim prezydentem, który wczoraj odwiedził Warszawę.

Jak przekazali przywódcy po spotkaniu, jednym z głównych tematów ich rozmowy była przyszłość Ukrainy w kontekście zmian na szczycie władzy w Stanach Zjednoczonych. Emmanuel Macron powiedział, że Francja i Polska mówią jednym głosem w sprawie możliwości zakończenie wojny na Ukrainie: "Mamy taką sama wolę i mówimy razem, że nie będzie pokoju na Ukrainie bez Ukraińców, ale też że nie ma bezpieczeństwa w Europie bez Europejczyków. To oczywiste, że trwały pokój na Ukrainie oznacza trwałe bezpieczeństwo w Europie. Pod tym względem koordynacja między naszymi krajami jest niezwykle ważna, przede wszystkim w celu określenia gwarancji bezpieczeństwa na przyszłość."

Emmanuel Macron powiedział, że potrzebna jest współpraca w sprawie Ukrainy z przyszłym prezydentem USA, Donaldem Trumpem: "Administracja Trumpa wyraziła gotowość do zmiany kursu tego konfliktu. Dlatego musimy ściśle współpracować z Amerykanami, a także oczywiście z Ukrainą, aby znaleźć możliwą drogę, która uwzględni interesy Ukrainy, jej suwerenność, a także interesy Europejczyków i ich bezpieczeństwo." 

Paryska katedra Notre-Dame znów otwarta dla wiernych. W tych dniach celebrowano w niej pierwszą uroczystą Mszę świętą po pożarze z 2019 roku. Uczestniczyło w niej około 50 przywódców państw, byli też biskupi i wierni z ponad stu francuskich diecezji. Szczegóły w naszym magazynie.

Pożar i pięcioletnia odbudowa świątyni spowodowała refleksję nad tożsamością Francji, ale nie przebudziła francuskich katolików. Tak uważa jeden z najlepszych znawców Kościoła we Francji - watykanista i redaktor naczelny w dziale religijnym „Le Figaro”, Jean-Marie Guénois. Rozmawiał z nim francuski korespondent Polskiego Radia, Stefan Foltzer.

Mówimy też o zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE. Bezpieczeństwo europejskie w różnych aspektach będzie priorytetem polskiej prezydencji we Wspólnocie - mówi Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej.

- Mamy szereg wyzwań, które stoją przed Europą i całym światem zachodnim. Mamy wojnę w Ukrainie, trudną sytuację na Bliskim Wschodzie i zmianę instytucjonalną w USA. To moment, kiedy Europa musi zdać sobie sprawę z tego, że trzeba wziąć odpowiedzialność za przyszłość i bezpieczeństwo. Słowo bezpieczeństwo będzie przez wszystkie przypadki odmieniane w czasie naszej prezydencji - powiedział.

Relacjonujemy również uroczystość podczas której,Senat marszałek Senatu Małgorzata Kidawa- Błońska ogłosiła szczegóły konkursu dla Polonii i Polaków za granicą, na rok 2025.

- Wielokrotnie słyszeliśmy ze strony organizacji polonijnych, że chcą współpracować z Senatem, bo mają do nas zaufanie (...) Ponad 70 mln zł pozwoli na realizację ważnych i ciekawych działań Polonii na całym świecie. Dzięki nim senackie wsparcie Polaków za granicą będzie mocniejsze - podkreśliła marszałek Senatu. - Chcemy, aby konkurs przebiegał sprawnie, tak aby już w marcu 2025 r. pieniądze trafiły do organizacji polonijnych - dodała. Wyraziła nadzieję na dobrą współpracę z uczestnikami konkursu. - Gwarantujemy transparentność przebiegu konkursu (…) Oferty będą oceniane przez ekspertów - zapewniła. Jak mówiła, "chcemy, aby każda senacka decyzja miała akceptację Polonii". Marszałek Małgorzata Kidawa Błońska podkreśliła też, że priorytetem dla Senatu jest wsparcie aktywizacji młodego pokolenia Polaków za granicą.

W programie także rozmowa z Władysławem Kondratowiczem, Polakiem, który został nowym ministrem sprawa wewnętrznych w litewskim rządzie.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy o setnej rocznicy odebrania Literackiej Nagrody Nobla za powieść "Chłopi".

Opowiadamy też o filmie, który dokumentuje życie Ireny Santor.

Irena Santor, ikona polskiej piosenki i niekwestionowana królowa polskiej sceny muzycznej ostatnich dekad, skończyła 90 lat. Z tej okazji Telewizja Polska przedstawiła film dokumentalny „Irena Santor. Magiczny jeden krok”. To dokument będący muzyczno-biograficzną wędrówką przez barwne i niezwykle bogate życie jednej z najpopularniejszych artystek polskiej sceny muzycznej, prawdziwej divy estrady. Reżyserka filmu Agnieszka Gola powiedziała Małgorzacie Wosiek, że obraz zanurzony jest we wspomnieniach Ireny Santor, jej osobistych wyznaniach, refleksji nad życiem, twórczością, sukcesem oraz miłością.

Naszym gościem jest Ewa Rurarz, przedstawicielka amerykańskiej Polonii, córka Zdzisława Rurarza, ambasadora Polski w Japonii, który po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego, poprosił o azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

W Brukseli za kilka dni rozmowy na temat europejskich wojsk na Ukrainie

14.12.2024 12:59
W przyszłym tygodniu w Brukseli odbędą się rozmowy na temat ewentualnego wysłania europejskich wojsk na Ukrainę. W środę spotkanie w wąskim gronie organizuje sekretarz generalny NATO Mark Rutte, a dzień później ta sprawa ma się pojawić na unijnym szczycie.

“Polska i Brazylia coraz bliżej - Polônia e Brasil cada vez mais próximos”

15.12.2024 14:00
No terceiro episódio do podcast “Polska i Brazylia coraz bliżej - Polônia e Brasil cada vez mais próximos” trazemos informações sobre a abertura do edital Senat-Polonia 2025.

Syria: Rosja wycofuje wojska z linii frontu, ale nie opuszcza kraju

15.12.2024 08:30
Obalenie Asada, który zawarł bliski sojusz z Moskwą, postawiło pod znakiem zapytania przyszłość rosyjskich baz