Redakcja Polska

Polska delegacja oddała hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej w Kisielinie na Ukrainie

10.07.2024 17:14
Delegacja RP oddała hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej w Kisielinie. Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal złożył w środę wieniec w imieniu premiera Donalda Tuska. Kluczowa w oddaniu hołdu jest pamięć o zbrodni - powiedział Kowal.
Oddanie hołdu przez polskich przedstawicieli w Kisielinie.
Oddanie hołdu przez polskich przedstawicieli w Kisielinie. Foto: Źródło: x.com / Rada ds. Współpracy z Ukrainą @rada_plua

Udział w uroczystości wzięli również: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Grzegorz Motyka, delegacja Urzędu ds. Kombatantów oraz dyplomaci i przedstawiciele ukraińskich władz regionalnych. - Dzisiejsza wizyta na Ukrainie jest poświęcona głównie oddaniu hołdu i upamiętnieniu ofiar zbrodni wołyńskiej. (Jest) delegacja z udziałem przedstawicieli Urzędu Kombatantów, polskiego Biura Historycznego. Złożyliśmy wieniec od premiera, a także wieńce od poszczególnych instytucji przed kościołem w Kisielinie. W symbolicznym miejscu, jednym z tych miejsc, w których antypolska akcja UPA rozpoczęła się 11 lipca 1943 roku. Wzięły w tym również udział władze ukraińskie regionalne i lokalne - powiedział PAP Paweł Kowal.

- Byliśmy także na cmentarzu rzymsko-katolickim w Kisielinie postawić znicze na grobach, w tym na symbolicznym grobie rodziny Dębskich, która należy do tych rodzin, które mają szczególne zasługi w upamiętnianiu zbrodni wołyńskiej - zaznaczył Kowal.

Delegacja RP złożyła także symboliczne kamienie na pomniku poświęconym ofiarom Holokaustu, żydowskim mieszkańcom Kisielina i okolic, którzy zostali tam zamordowani.

Według Kowala kluczowa w oddaniu hołdu jest pamięć o zbrodni. - Wiele rodzin wielu bliskich ofiar zbrodni wołyńskiej ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez UPA nie ma jeszcze grobów. Chcemy, żeby wszędzie, gdzie jest to możliwe, doszło do ekshumacji. Ma to także szerszy uniwersalny wymiar  - pamięć o zbrodniach II wojny światowej, szczególnie tych najbardziej brutalnych zbrodniach ze względów na pochodzenie etniczne, religijne - przekazał.

- Kontynuowanie tej pamięci jest też przesłaniem na przyszłość. Kojarzy mi się z takim stwierdzeniem, o którym rozmawialiśmy ostatnio na Podkarpaciu z jednym z rabinów na cmentarzu żydowskim. W gruncie rzeczy cmentarze II wojny światowej są bardziej o przyszłości niż o przeszłości - zauważył Kowal.

Kowal: kultywowanie pamięci szczepionką przed zbrodniami

Jego zdaniem kultywowanie tej pamięci, przypominanie, oznaczanie grobów, pilnowanie pamięci o dorobku tych, którzy zginęli, jest rodzajem szczepionki przed totalitaryzmami i zbrodniami, które dzieją się także we współczesnym świecie i mogą  się dziać w przyszłości.

Poza programem związanym z upamiętnieniem ofiar zbrodni wołyńskiej delegacja RP zwiedziła obiekty pojezuickie w  Łucku wyremontowane ze środków europejskich. - Takie przykłady są bardzo ważne. To jest dobry przykład renowacji zabytkowego obiektu we współpracy z miastami Łucka i Lublina - dodał Kowal.

Co roku 11 lipca obchodzona jest rocznica tzw. krwawej niedzieli, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej. Od 2016 r. dzień ten obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.


PAP/IAR/dad

Media we Włoszech donoszą o śmierci Jerzego Stuhra. Aktor grał w wielu włoskich filmach

09.07.2024 17:33
Włoskie media informują o śmierci Jerzego Stuhra. Polski reżyser i aktor był lubiany i ceniony we Włoszech. Grał w wielu włoskich filmach. Współpracę z włoskimi reżyserami rozpoczął 40 lat temu.

Polski wolontariusz pracujący na Ukrainie został ciężko ranny

10.07.2024 11:43
Polski wolontariusz pracujący na ukraińskim froncie w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego został ciężko ranny. Polak pracował jako medyk pola walki w zespole fundacji "W Międzyczasie", która poinformowała o zdarzeniu.

Wawelska "kapsuła czasu" otwarta. W środku - pamiątki sprzed kilkuset lat

10.07.2024 13:07
Konserwatorzy otworzyli wawelską "kapsułę czasu". Przy okazji remontu Wieży Zegarowej Katedry na Wawelu, w złotej gałce zwieńczającej szczyt wieży pracownicy znaleźli miedzianą tubę z pamiątkami sprzed 300 lat. Ze szczelnie zamkniętej tuby konserwatorzy wyciągnęli pergaminowy dokument opisujący okoliczności remontu i zawalenia się części wieży w XVIII wieku.

Białoruś: Andrzej Poczobut odmówił napisania do Łukaszenki prośby o ułaskawienie

10.07.2024 16:32
Dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut odmówił napisania do Łukaszenki prośby o ułaskawienie. Wynika to z wpisu na profilu kontrolowanym przez ministra informacji Białorusi w mediach społecznościowych.