Redakcja Polska

"Mimo wojny nie przestaliśmy działać". Spotkanie z Marianem Kanią z Krzemieńca

09.10.2024 11:00
O obecnej sytuacji w Krzemieńcu, a także o działalności miejscowego Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w czasie wojny, opowiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, prezes organizacji Marian Kania.
Audio
  • O sytuacji w Krzemieńcu i o działalności miejscowego Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w czasie wojny, Natalii Bryżko-Zapór, opowiedział prezes organizacji Marian Kania [posłuchaj]
Marian Kania, prezes Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu
Marian Kania, prezes Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w KrzemieńcuFoto: Towarzystw Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego

Krzemieniec to miasto położone na pograniczu ukraińskiego Wołynia i Podola, niegdyś na kresach Rzeczypospolitej. Tu urodził się Juliusz Słowacki, jeden z najwybitniejszych polskich romantyków, tu stworzono Liceum Krzemienieckie, drugą po Uniwersytecie Wileńskim placówkę oświatową na Kresach. Miasto wielu kultur, o niepowtarzalnym klimacie i atmosferze. 

O Krzemieńcu i jego historii opowiedział nam Marian Kania, prezes Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w tym mieście, który przyjechał na Ukrainę żeby prowadzić działalność gospodarczą, ale z wielkim zaangażowaniem włączył się także w działalność społeczną i organizację życia polskiego w Krzemieńcu.

Towarzystwo Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, którym kieruje od dwunastu lat, liczy 100 osób. - To są osoby, które mają polskie korzenie, czyli posiadają Kartę Polaka. Ale do Towarzystwa przychodzi dodatkowo jeszcze wiele osób, które są naszymi sympatykami. Uczestniczą w naszych wszystkich świętach narodowych, koncertach - przyznaje Marian Kania.

Jaką działalność prowadzi Towarzystwo? - Od dwunastu lat prowadzimy działalność kulturalną, prowadzimy szkołę języka polskiego, zajmujemy się krzewieniem kultury i naszych obyczajów. Przede wszystkim język polski i historia są w obrębie naszego głównego zainteresowania - opowiada prezes Towarzystwo Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu.

- Szkółka języka polskiego przy Towarzystwie Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu zaczęła swoją działalność od piętnastu uczniów. Mimo wielu trudności na przestrzeni lat uczniów wciąż przybywało. Teraz, pomimo trwających działań wojennych, wciąż prowadzimy lekcje języka polskiego. Zajęcia prowadzą zdalnie nauczycielki skierowane do Krzemieńca przez ORPEG - mówi Marian Kania.

- Dzięki temu, że mam osobiste kontakty w Polsce, a Towarzystwo w Krzemieńcu działa już tyle lat, dostajemy wsparcie. Członkowie Towarzystwa w pierwszej kolejności pomagają naszym starszym osobom, ale też nie zostawiamy samych tych, którzy przyjeżdżają. Dzieci przesiedleńców otrzymują wyżywienie, środki czystości, mleko – mówi Marian Kania.

Również dzięki wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości, za pośrednictwem Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego, punkty samoobrony Krzemieńca otrzymały apteczki, a miejscowy szpital – niezbędne lekarstwa. Organizacja przekazała też Radzie Miejskiej transport z ubraniami.

O obecnej sytuacji w Krzemieńcu i o działalności miejscowego Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w czasie wojny, Natalii Bryżko-Zapór, opowiedział prezes organizacji Marian Kania. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Audycję poświęconą historii Krzemieńca znajdą Państwo w naszym cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Przyznano stypendia w ramach Programu dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

26.09.2024 15:18
619 osób z 20 krajów otrzymało stypendium NAWA w Programie im. gen. Andersa i wkrótce rozpocznie studia w Polsce. Program skierowany jest do przedstawicieli Polonii, mających Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju. O udział w programie mogą ubiegać się młodzi ludzie, którzy odbywali cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej lub studiów I stopnia poza granicami Polski.

"Warszawa i Ryga w piosence". Powstał niezwykły podręcznik do nauki języka polskiego

27.09.2024 11:45
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim, zrealizował projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstały scenariusze lekcji i wyjątkowy podręcznik. - Jest to inicjatywa, której jeszcze nie było, którą można wykorzystywać i w Polsce i w innych krajach. Myślę, że jest to inicjatywa, która dała niezwykły produkt promocyjny, promocji języka i kultury polskiej - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

Polonia w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Prezentujemy najnowsze wyniki badań

06.10.2024 13:10
Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ zorganizował niedawno bardzo interesujący panel zatytułowany "Polonia i Polacy za granicą wobec przemian etnicznych we współczesnym świecie". O Polonii w Niemczech i USA, opowiedzieli prof. dr hab. Anna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Michał Nowosielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu WSB Merito.

Polacy ze Szkocji wyróżnieni w konkursie Osobowość Polonijna Roku w Hanowerze

07.10.2024 12:51
Małgorzata Firlit - dyrektor Akademii Maczka w Edynburgu oraz Marcin Rudzki - założyciel Centrum Edukacyjnego Bajka w Perth zostali docenieni za swoją polonijną działalność