Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 03.03.2020

Masło z larw - czy to przyszłość?

Badania nad tłuszczem z owadów trwają od lat. To może być świetne rozwiązanie dla naszej planety, ale czy dla nas? O to zapytaliśmy dietetyka. 
Posłuchaj
  • Magdalena Czyrynda-Koleda opowiada o margarynie, maśle i maśle z dodatkiem tłuszczów z owadów (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Czytaj także

shutterstock krowa 1200.jpg
"Zmieniaj dietę, nie klimat" - jak ratować Ziemię rezygnując z mięsa?

- Masło jest tym rodzajem tłuszczu, który zawierał więcej kwasów tłuszczowych nasyconych. Nie powinniśmy ich w nadmiarze spożywać. Szczególnie powinny na nie uważać osoby, które mają problemy choćby z podwyższonym poziomem cholesterolu - wyjaśnia Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk. - Zaś w dobrej jakości margarynie (a nie miksie) głównym składnikiem powinien być tłuszcz z z olejów roślinnych, bogaty w tłuszcze nienasycone. To jest jej dużym plusem - my tych tłuszczy potrzebujemy i tego oleju roślinnego też. 

Okazuje się, że już za jakiś czas świetną alternatywą do smarowania naszych kanapek będzie masło z tłuszczem z owadów. Badań nad takim produktem podjęli się naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii. 

- Produkt który badali i mieszali z masłem to tłuszcz pochodzący z larwy muchówki (Hermetia illucens) - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Tłuszcz z larw tych owadów zawiera m.in. kwas laurynowy, który jest jednym z tłuszczy nasyconych i też występuje w maśle, ale w mniejszej ilości. Kwas laurynowy ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne - dodaje. 

Muchówka Hermetia illucens  fot. pixabay Muchówka Hermetia illucens fot. pixabay

Czy owadzi tłuszcz jest dla nas zdrowy dziś trudno jednoznacznie ocenić, na pewno jego popularność mogłaby pomóc naszej planecie. Magdalena Czyrynda-Koleda zauważa, że mimo tego że burgery z larw nie cieszą się zbyt dużą popularnością, to masło z owadzim dodatkiem ma szanse się przyjąć. Belgijscy naukowcy w swym eksperymencie produkt tłuszczowy zastosowali do wypieku ciasteczek, ciasta i belgijskich gofrów. Większość osób stwierdziła, że mogłaby jeść taki zamiennik tłuszczy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 03.03.2020

Godzina emisji: 8.37

pj