Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Aleksandra Rybińska 28.11.2016

Doceńmy mleko kokosowe. Nie tylko w kuchniach tajskiej i indyjskiej

Wyciśnięte z białego miąższu orzecha kokosowego mleko to nie tylko alternatywa dla mleka krowiego, którego wiele osób nie może spożywać. To także wyjątkowy składnik wielu potraw, który nadaje im charakterystyczny smak i aromat. Ale to nie koniec. Poza doznaniami smakowymi, mleko kokosowe dostarcza też wiele cennych wartości odżywczych, które pomagają dbać o zdrowie.

Jak powstaje mleko kokosowe?

Wbrew przekonaniom, mlekiem kokosowym nie jest płyn znajdujący się we wnętrzu orzecha, lecz płyn wyciśnięty z jego białego miąższu. To, co wypływa z kokosa po jego rozłupaniu, to woda przypominająca składem osocze krwi. Mleko kokosowe (zwane też palmowym) wytwarza się poprzez przecieranie utartego miąższu orzechów kokosowych z gorącą wodą albo z gorącym mlekiem, które wyciągają olej i aromatyczne związki z włókien. Śmietanka zbierająca się na powierzchni ochłodzonego mleka jest wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości oleju kokosowego, natomiast pozostałe po ekstrakcji oleju włókniste wytłoki zawierające około 20 proc. białka stanowią doskonałą paszę dla zwierząt hodowlanych. W polskich sklepach mleczko kokosowe możemy spotkać najczęściej w puszkach lub w kartonach.

Czytaj także
mleko jogurt owoce produkty mleczne 1280.jpg
Mleko, jogurt, kefir i maślanka. Czym się różnią?

Mnóstwo właściwości

Mleko kokosowe bogate jest w witaminy C, K oraz kompleks witamin z grupy B. Zawiera żelazo, fosfor, potas, sód, mangan i miedź oraz więcej wapnia i magnezu niż miąższ kokosa, dlatego świetnie nadaje się jako napój izotoniczny po intensywnym treningu. Mleczko kokosowe, jako przetwór powstały z owocu kokosowego ma do niego podobne właściwości. Jest bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Pomaga w łagodzeniu problemów z zanieczyszczeniami skóry i z trądzikiem. Dzięki temu, że hamuje rozwój drobnoustrojów, żywność przygotowana z użyciem mleka kokosowego może być dłużej przechowywana. Zdaniem naukowców kokos może też zapobiegać powstawaniu próchnicy dzięki zawartemu w nim olejowi kokosowemu, który w kontakcie ze śliną (a konkretnie z zwartymi w niej enzymami trawiennymi) zapobiega przyleganiu i osadzaniu się bakterii będących przyczyną próchnicy.

Foto: pixabay.com/Lebensmittelfotos

Z jednej palmy kokosowej można uzyskać do 75 orzechów rocznie.

Kaloryczne, ale odchudza

Nie można tu pominąć ważnej cechy mleka kokosowego, jaką jest pomoc w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Mimo że mleczko zawiera około 17 proc. tłuszczu, jest ono cennym składnikiem diety. Swoją gęstą i jedwabistą konsystencję zawdzięcza zdrowym kwasom tłuszczowym: linolenowym, stearynowym, laurynowym i kaprylowym. Nie zawiera cholesterolu i dzięki zawartości średniodługich kwasów tłuszczowych szybko trafia do wątroby i zostaje spożytkowany na energię, dlatego nie zostaje zmagazynowany w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej. Co więcej, właśnie dzięki wysokiej zawartości tłuszczu zmniejsza apetyt, zwiększa metabolizm i wspomaga utratę tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Spożywanie mleczka kokosowego przyczynia się do wzrostu poziomu dobrego cholesterolu i obniżenia złego, przez co zmniejsza się ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób serca.

Azjatycka zupa kokosowa                           Foto: pixabay.com/ecksfrau0

Zastosowanie

Mleko kokosowe mogą spożywać osoby, które cierpią na nietolerancję cukru mlecznego – laktozy, a osoby będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej stosują je jako zamiennik dla mleka pochodzenia zwierzęcego. Ponadto mleczko to ma bardzo szerokie zastosowanie: nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Można je spożywać jako samodzielny napój, dodatek do kawy, jako baza do koktajli owocowo-mlecznych i do drinków. Świetnie sprawdza się jako składnik sosów z dodatkiem orientalnych przypraw curry czy cynamonu, można na nim ugotować jaglankę czy owsiankę lub też wykorzystać do przygotowania ciast i deserów wegańskich jako alternatywa dla krowiego czy koziego produktu. Można z nich zrobić także domowe kokosowe lody. Mleko kokosowe sprawdza się także w higienie skóry trądzikowej. Można je dodać do kąpieli lub nałożyć wraz z innymi produktami na twarz w formie maseczki przeciwbakteryjnej i nawilżającej. Nadaje się też jako dodatek do balsamu do ciała lub jako oczyszczające i łagodzące mleczko do twarzy.

Czytaj także
olej oliwa oliwki 1200.jpg
Dlaczego potrzebne nam są kwasy omega?

Domowe mleczko kokosowe

Mleczko kokosowe znane dotychczas wyłącznie z kuchni tajskiej i indyjskiej staje się coraz bardziej cenionym składnikiem również w kuchni Polaków. Kiedy jednak kupujemy je w sklepach, pamiętajmy, aby zwrócić uwagę, czy nie zawiera dodatkowych substancji zagęszczających i konserwujących. Mleczko w puszce po dłuższym czasie rozwarstwia się na dwie fazy: stałą w postaci tłuszczu kokosowego oraz płynną – w postaci soku. Producenci często dodają zbędne substancje i cukier, aby produkt wytrzymał dłuższy czas zamknięty w opakowaniu. Dobrym, zdrowym i opłacalnym rozwiązaniem jest zrobienie mleczka kokosowego samodzielnie w domu.

Foto: pixabay.com/designed

Do przygotowania mleczka kokosowego potrzebujemy tylko dwóch składników: wiórków kokosowych (1 szklanka) i wody (4 szklanki).

1. Podgrzewamy wodę w garnku, aby była gorąca (nie wrząca).
2. Miksujemy blenderem z dwiema szklankami wody przez około 3 min dotąd, aż powstanie mleko kokosowe.
3. Przelewamy mleko przez sitko, dokładnie wyciskając na nim resztki wiórków.
4. Wyciśnięte wiórki ponownie zalewamy dwiema szklankami wody i blendujemy, a następnie przelewamy przez sitko.
5. Gotowe mleczko kokosowe przelewamy do słoika lub szklanej butelki i gotowe!

Otrzymane mleko można przechowywać w lodówce do 4 dni.

 


 
Aleksandra Rybińska