Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 25.06.2016

Referendum w całej UE? Propozycja nowej mapy drogowej z Francji

Po referendum w sprawie Brexitu Unia Europejska potrzebuje nowego projektu - powiedział minister gospodarki Francji Emmanuel Macron, nazywając go mapą drogową. Jego zdaniem obywatele UE powinni ją przyjąć w ogólnounijnym referendum.

Powinniśmy zbudować ten nowy projekt z europejskimi narodami a następnie poddać tę mapę drogową, ten nowy projekt, pod referendum - oświadczył Macron. Tym samym poszedł dalej niż prezydent Francji Francois Hollande, który po Brexicie oczekuje nowych inicjatyw nadających impulsu europejskiej integracji, ale nie wspominał o przeprowadzeniu w tym celu referendum.

Zdaniem Macrona, wyborcy powinni być zaangażowani w nowy europejski projekt poprzez serię debat, które nazwał "demokratycznymi konwencjami". - Musi się to odbywać we właściwych ramach - podkreślił minister. - Pomysł nie polega na tym, by mieć 27 oddzielnych referendów. Nigdy nie mieliśmy odwagi zorganizowania prawdziwe europejskiego referendum - powiedział Macron.

W 2005 roku projekt unijnej konstytucji został odrzucony w referendum przez Francuzów, potem negatywnie w swoim referendum ocenili go też Holendrzy.

Macron należy do najpopularniejszych ministrów obecnego socjalistycznego rządu Francji, ale nie jest już członkiem tracącej w sondażach Partii Socjalistycznej. W maju powołał do życia swoją własną partię "En Marche" ("W Ruchu") co nasiliło spekulacje, że będzie chciał startować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Na razie temu zaprzecza.

PAP/agkm

Premier Beata Szydło: brytyjskie referendum jest wynikiem kryzysów w Unii Europejskiej. – Zaproponujemy reformy, które w naszej opinii trzeba koniecznie przeprowadzić w UE – oświadczyła w związku z Brexitem premier Beata Szydło. – Rezultat brytyjskiego referendum to wynik kryzysów w UE, które nie były rozwiązywane, tylko zamiatane pod dywan – podkreśliła.