Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 04.01.2018

Uzależnienie od gier jednostką chorobową?

Fakt, że uzależnienie od gier komputerowych znajdzie się na liście chorób psychicznych oznacza, że stanie się ono "stanem zdrowia", a lekarze czy firmy ubezpieczeniowe mogą je brać pod uwagę w ocenie kondycji swoich klientów.
Posłuchaj
  • Czym charakteryzuje się uzależnienie od gier komputerowych i kto jest na nie podatny? (Czat Czwórki)
Czytaj także

To stan, w którym granie staje się priorytetem i negatywnie przekłada się na funkcjonowanie w realnym życiu. - Problem spędzania bardzo dużej ilości czasu przed komputerem istnieje, ale to zaskakujące, że chodzi o gry. Moim zdaniem dużo więcej osób, niż w grach, zatraca się w mediach społecznościowych - tłumaczył Juliusz Kornaszewski. - Jeśli spojrzymy na statystyki gracze to ludzie po 30. roku życia, którzy mają już rodziny.

Zaś zdaniem psychiatry Mai Polikowskiej-Herman, to dopiero początek "listy uzależnień", która będzie w przyszłości rozwijana. Lucjan Paszkiewicz zaś tłumaczył, dlaczego charakterystyka uzależnienia od gier jest inna niż w przypadku pozostałych uzależnień. - Skutki też dotykają głównie samego uzależnionego, a nie jego najbliższych - tłumaczył ekspert.

O tym, czym cechuje się uzależnienie od gier komputerowych, i jakie jeszcze niebezpieczeństwa czyhają na nas w sieci, a także jak się przed nimi uistrzec, rozmawialiśmy w Czwórce. Mówiliśmy także m.in. o tym, kiedy rozpoznać uzależnienie i o tym, jak zmieniają się gry, od których się uzależniamy. Zaś tym, jak uzależnienie od gier może wpływać na realne życie reporterka Czwórki Weronika Puszkar rozmawiała z psychologiem Igorem Rottbergiem.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście:
Maja Polikowska-Herman (lekarz psychiatra, Warszawski Uniwersytet Medyczny), Lucjan Paszkiewicz (analityk przyszłości), Juliusz Kornaszewski (ekspert Mindspot)
Data emisji:
4.01.2017
Godzina emisji: 15.07

kd/mz