Raport Białoruś

Białoruś: do Mińska uda się watykański sekretarz stanu. Spotka się z szefem MSZ

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 18:51
Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin przybędzie z oficjalną wizytą na Białoruś w dniach 12-15 marca. W jej trakcie spotka się m.in. z szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem - poinformowało białoruskie MSZ.
Białoruś: do Mińska uda się watykański sekretarz stanu. Spotka się z szefem MSZ
Foto: vaticanstate.va

"Odbędą się rozmowy między ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem i sekretarzem stanu Watykanu" - podał resort w komunikacie.

W programie wizyty są także spotkania z innymi przedstawicielami władz Białorusi oraz hierarchami Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej w tym kraju. Parolin weźmie także udział w umieszczeniu pamiątkowej kapsuły na miejscu budowy nowej siedziby nuncjatury w Mińsku.

- To wydarzenie ważne nie tylko dla Kościoła na Białorusi, ale w ogóle dla całego kraju - ocenił w czwartek w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Białorusi ks. Jury Sańko.

Jak zaznaczył, wizyta Parolina to świadectwo tego, że Kościół katolicki na Białorusi jest ważną strukturą i że się rozwija. - Teraz już możemy mówić o Kościele, który włącza się w kształtowanie całego państwa białoruskiego. Ta wizyta potwierdza, że Kościół białoruski jest też w ścisłym kontakcie ze Stolica Apostolską, a przez wizytę swojego najbliższego współpracownika papież daje wyraz swojej trosce o białoruski naród - ocenił.
- Myślę, że ta wizyta będzie też sprzyjała rozwojowi współpracy pomiędzy Kościołem a państwem - zaznaczył. - Skoro wizyta odbywa się na zaproszenie państwa białoruskiego, to jest to już zaproszenie do ściślejszej współpracy w różnych sferach, czy to socjalnej, czy innych - oznajmił.

Przypomniał, że to kolejna wizyta watykańskiego sekretarza stanu na Białorusi. Kiedy w czerwcu 2008 r. złożył ją piastujący wówczas to stanowisko Tarcisio Bertone, po raz pierwszy poruszono kwestię opracowania konkordatu.  - Trwa praca. Na razie nie wiadomo, czy będzie podpisany w najbliższych latach - dodał Sańko, odnosząc się do kwestii konkordatu.

Łukaszenka groził palcem polskim duchownym

Pod koniec stycznia nuncjusz apostolski na Białorusi Claudio Gugerotti poinformował szefa dyplomacji białoruskiej o obawach związanych z niedawnymi wypowiedziami władz Białorusi na temat Kościoła katolickiego w tym kraju.

Aleksander Łukaszenka oświadczył wcześniej, że jest niezbyt zadowolony z pracy niektórych polskich księży katolickich, gdyż czasem zajmują się nie tym, czym powinni. Próby uprawiania polityki zarzucił zaś niektórym księżom z Polski pełnomocnik rządu Białorusi ds. religii i narodowości Leanid Hulaka. Powiedział też, że można odnieść wrażenie, iż kierownictwo Kościoła katolickiego na Białorusi nie jest zainteresowane przygotowaniem własnych kadr, bo w białoruskich seminariach jest niewielu studentów.

W tym kontekście Gugerotti zwrócił uwagę na ogromną pracę wykonywaną przez Kościół na Białorusi w ogóle, a w sferze przygotowania narodowych kadr katolickich duchownych w szczególności.

Makiej potwierdził podczas spotkania z Gugerottim, że rząd Białorusi niezmiennie stoi na stanowisku gwarantowania równoprawności "wszystkich istniejących w kraju tradycyjnych wyznań religijnych". Dodał, że stanowisko i praktyczna działalność Watykanu w stosunku do Białorusi jest "bardzo konstruktywna i zrównoważona", a Kościół katolicki odgrywa ważną rolę w krzewieniu patriotyzmu i wspieraniu kultury na Białorusi.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruskie władze: niektórzy księża z Polski próbują zajmować się polityką

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 16:32
Próby uprawiania polityki zarzucił w czwartek niektórym księżom z Polski pełnomocnik rządu Białorusi ds. religii i narodowości Leanid Hulaka. Rzecznik Konferencji Episkopatu Białorusi Jury Sańko powiedział, że o ile wie, żaden z nich nie zajmuje się polityką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: nie jestem zadowolony z pracy części polskich księży

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 23:59
Aleksander Łukaszenka oświadczył w czwartek, że jest niezbyt zadowolony z pracy niektórych polskich księży katolickich, gdyż czasem zajmują się nie tym, czym powinni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Kościół katolicki zaniepokojony zarzutami Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 18:07
Konferencja Katolickich Biskupów Białorusi wyraziła głębokie zaniepokojenie oskarżeniami władz białoruskich pod adresem polskich księży i samego Kościoła na Białorusi, uznając je za wzniecanie wrogości międzywyznaniowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po atakach na polskich księży, nuncjusz interweniował w MSZ Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 18:44
Nuncjusz apostolski na Białorusi Claudio Gugerotti poinformował szefa dyplomacji białoruskiej Uładzimira Makieja o obawach związanych z niedawnymi wypowiedziami władz Białorusi na temat Kościoła katolickiego w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasador broni polskich księży na Białorusi. "Pracuje im się trudniej, niż w Afryce"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 21:22
Polskim księżom należą się podziękowania za odrodzenie Kościoła katolickiego na Białorusi – a tymczasem pod ich adresem pojawiają się zarzuty. Mówił o tym Ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka, w wywiadzie dla rozgłośni Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Akademia Teologiczna ma kształcić studentów już jesienią

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 19:46
Mińska Akademia Teologiczna im. Jana Pawła II - tak nazywa się uczelnia, która powstanie na Białorusi. Konferencja Episkopatu Białorusi otrzymała już zaświadczenie o jej zarejestrowaniu.
rozwiń zwiń