Raport Białoruś

Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz w finale nagrody im. Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 18:10
Kandydatka do literackiego Nobla z Białorusi jest w gronie finalistów nagrody, doceniono jej książkę o człowieku sowieckim, "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
Swietłana Aleksijewicz
Swietłana AleksijewiczFoto: alexievich.info

/

W gronie finalistów 6. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego znaleźli się: wymieniana jako kandydatka do literackiego Nobla białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz za książkę "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (z rosyjskiego przeł. Jerzy Czech, wyd. Czarne), brazylijski lekarz Drauzio Varella za książkę "Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii" (z portugalskiego przeł. Michał Lipszyc, wyd. Czarne), a także dziennikarz Goran Rosenberg ze Szwecji za "Krótki przystanek w drodze z Auschwitz" (ze szwedzkiego przeł. Mariusz Kalinowski, wyd. Czarne).

W finale znalazło się też dwoje Polaków: Iza Michalewicz za książkę "Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei" (wyd. Zwierciadło) oraz Michał Olszewski za "Najlepsze buty na świecie" (wyd. Czarne). Tegorocznych finalistów wybierało jury pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego w składzie: Elżbieta Sawicka, Iwona Smolka, Olga Stanisławska i Piotr Mitzner.

Zwycięzców poznamy 14 maja

Laureatów 6. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego poznamy 14 maja podczas Warszawskich Targów Książki. Autor najlepszego reportażu 2014 roku otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. złotych, a nagrodą 15 tys. zł zostanie uhonorowany autor najlepszego przekładu roku. Dodatkowo jury nagrody, popierając wniosek jej Patrona Honorowego - Alicji Kapuścińskiej, podjęło uchwałę o uhonorowaniu - w 35. rocznicę Polskiego Sierpnia - "Piórem Wolności" Martina Pollacka, znanego w Polsce austriackiego pisarza, dziennikarza i eseisty, przyjaciela Ryszarda Kapuścińskiego i tłumacza jego 13 książek. Martin Pollack będzie gościem specjalnym gali wręczenia Nagrody im. Kapuścińskiego.

W tym roku po raz pierwszy przyznana została Nagroda Translatorska w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości translatorskiej oraz za przekład na nowy język czyli taki, na który dotąd Kapuściński - przełożony już na 39 języków - nie był jeszcze tłumaczony. Pierwszą laureatką nagrody za całokształt twórczości translatorskiej została Vera Verdiani - włoska tłumaczka Ryszarda Kapuścińskiego - która odebrała wyróżnienie w marcu. Nagroda za przekład na nowy język została przyznana Lidii Tanuszewskiej, która w zeszłym roku opublikowała "Imperium" po macedońsku. Tłumaczka odbierze nagrodę w maju, podczas Warszawskich Targów Książki.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej - obok Stanisława Lema - tłumaczonego polskiego autora.

W tym roku jury nagrody pod przewodnictwem Macieja Zaremby-Bielawskiego oceniało 84 książki zgłoszone do nagrody.

Dotychczasowymi laureatami zostali: Jean Hatzfeld za "Strategię antylop"; Swietłana Aleksijewicz za książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"; Liao Yiwu za "Prowadzącego umarłych", Ed Vulliamy za "Ameksykę" oraz Elisabeth Asbrink za "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa".

Organizatorami nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki są miasto st. Warszawa i "Gazeta Wyborcza".

PAP/agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 16:50
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - pisze prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komunizm to choroba chroniczna". Białoruska pisarka nagrodzona za książki o ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 21:00
Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz odebrała we Frankfurcie nad Menem najbardziej prestiżowe niemieckie wyróżnienie literackie - Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksijewicz do Białorusinów: szykujcie się do europejskiej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 10:00
Wierzę, że okres wszelkiego totalitaryzmu jednak się kończy. Już nie będzie można robić Korei Północnej w centrum Europy – mówiła białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz podczas spotkania z czytelnikami w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja Wisławy Szymborskiej w przekładzie na białoruski

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 16:00
Nad przełożeniem wierszy polskiej noblistki pracowało 10 tłumaczy. To najobszerniejsze jak dotąd wydanie utworów Wisławy Szymborskiej w języku białoruskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz odznaczona francuskim orderem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 16:00
Aleksijewicz sięga w głąb duszy człowieka, która znajduje się w ciągłej walce z historią – mówiła ambasador Dominique Gazuy, która wręczyła order pisarce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Homo sovieticus według Aleksijewicz. Sprawca zła i ofiara, z psychiką żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 11:31
Przez 70 z górą lat w laboratorium marksizmu-leninizmu wyhodowano odrębny gatunek - homo sovieticus. Jedni uważają go za postać tragiczną, inni u nas mówią o nim pogardliwie ”sowek” – pisze białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz w książce "Czasy secondhand - koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisarz Wiktar Marcinowicz: chcemy odzyskać utracony język białoruski

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 23:00
Białorusi nie ma i nikt o niej nie pamięta - na jej obszarze jest sojusznicze państwo Rosji i Chin. To fabuła książki Wiktora Marcinowicza, której prezentację przerwały służby białoruskie w Grodnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nagrody dla obywatelskich liderów roku, za promocję białoruskości

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 23:59
Nagrodzono darmowe kursy języka białoruskiego, organizację Art Siadziba za popularyzację białoruskiego wzornictwa i kampanię "Rozpoznaj w sobie Białorusina". Uhonorowano też grupę ekspertów broniącą Kuropat. Za najciekawsze wydarzenie uznano obchody rocznicy powstania styczniowego w Świsłoczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Białorusinów prześladuje człowiek sowiecki”. Spektakl na podstawie książki Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 07:51
Premiera przedstawienia teatralnego na podstawie najnowszej książki znanej pisarki białoruskiej Swietłany Aleksijewicz "Czasy second-hand" odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Mohylewie na wschodzie Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Mara: propaganda Rosji zmienia Białorusinów w zombie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 06:30
Białorusini czują zagrożenie ze strony imperium. Wojna na Ukrainie, faszyzacja narodu rosyjskiego, śmierć Borysa Niemcowa pod murami Kremla – to sprawia, że my Białorusini jesteśmy bardzo zaniepokojeni – o tym mówił Alaksiej Maraczkin (ps. Aleś Mara), legendarny malarz-opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń